To je gotovo tri puta više od broja partija koje su obezbijedile odborničke mandate.
Teško je vjerovati da se bilo šta može promijeniti do ozvaničenja rezultata izbora od strane Centralne izborne komisije BiH, smatraju predstavnici vodećih političkih partija u gradu na Savi.
Pokret „Volimo Srpsku“ nije osvojio niti jedan glas i ubjedljivo drži začelje dugačke liste od ukupno 29 stranaka, te jednog samostalnog kandidata koji su se nadmetali za povjerenje birača na novembarskim izborima u Gradiški.
Jedan, ali vrijedan!?
Osam partija obezbijedilo je samo po jedan glas, što je takođe presedan u ovdašnjoj političkoj praksi. To su Novo doba, Re-krug, Balans, Zavičajni socijaldemokrati, Lijevo krilo, Savez za novu politiku, SBB i Hrvatska demokratska zajednica 1990.
Na listama partija za koje niko nije glasao ili su dobile po jedan glas nalazi se po jedan kandidat, izuzev Zavičajnih socijaldemokrata, sa dva kandidata.

– Ukoliko ovi rezultati postanu konačni, uz opasku da minimalan broj glasova još nije izbrojan, izvjesno je da neki od kandidata nisu glasali ni za sebe – saglasni su lokalni novinari koji godinama prate izbore i druga politička dešavanja u Gradiški i susjednim opštinama.
Demokratski centar Republike Srpske osvojio je dva glasa, Seljačka stranka i Liberalna stranka BiH po četiri, Hrvatska demokratska zajednica BiH, Unija socijaldemokrata BiH i Ekološka partija RS dobili su po sedam glasova. Glas više na izborima u Gradiški (8) dobila je A-SDA BiH.
U krugu partija sa osvojenih manje od stotinu glasova su Prva srpska demokratska stranka (43) i nezavisni kandidat Miodrag Milinović (85). Ispod cenzusa takođe su NS NDP (316), SDA (318) i Stranka za Bosnu i Hercegovinu 428 glasova.
Interesi
Ismet Sejfija, profesor političkih nauka, smatra da pojava brojnih partija na izborima koje, osim u rijetkim slučajevima, mogu ostvariti značajniji rezultat, nije naročita novost. Uzroci ove pojave, za razliku od evropskih razvijenih demokratskih društava, su specifični.
– Veliki broj političkih stranaka svjedoči o ogromnoj polarizaciji u društvu, gdje je došlo do takozvane partijalizacije interesa. Takođe, stranke nastaju u frakcijskim procesima, odvajanjima i podjelama ili naivnim uvjerenjem pojedinaca da će formiranjem stranke ostvariti lične interese ili interese svoje grupe – ocjenjuje Sejfija.

On kaže da uticaja ima i iz Evrope, gdje se takođe formiraju partije za postizanje jednokratnih efekata određene grupacije, kao što je na primjer stranka vozača u Njemačkoj.
– Neočekivano, među partijama koje nisu iskoristile šansu da steknu parlamentarni status su NDP, te SDA i Stranka za BiH. U prethodne četiri godine NDP Dragana Čavića imao je jednog odbornika u lokalnoj skupštini, ali na ovim izborima takva prilika je propuštena, bez obzira što su na listi bili Goran Đorđić, bivši poslanik u NS RS, te Milorad Đukić, bivši odbornik u Gradiški – smatraju čelnici nekoliko partija koje su ostvarile izborne planove.
Zajednička lista
Takođe je karakteristično da partije prepoznatljive kao autentični predstavnici Bošnjaka (SDA i SBiH) već nekoliko mandata ne uspijevaju da pređu cenzus. Oni bi to uspjeli, pokazuje statistika, samo pod uslovom da se udruže i formiraju zajedničku listu. U tom slučaju bi imali nekoliko procenata iznad tri odsto, što bi obezbijedilo jedan odbornički mandat.
– Bošnjačka politika na lokalnom nivou, u Gradiški, 20 godina nema jasnu koncepciju. Uzroci su višestruki, a među njima su uticaji odnosno direktive iz Sarajeva, oskudna kadrovska struktura, naglašeni interesi pojedinaca, na štetu partije – naglašava Ismet Sejfija, potencirajući i lošu praksu sklapanja neformalnih političkih saveza s vladajućim partijama.

– Koaliranje ili dogovori iza scene sa strankama koje imaju vlast, moć i uticaj, za kilometar asfalta, radno mjesto ili drugu privilegiju, direktno ugrožavaju partije koje primarno okupljaju Bošnjake. Tu mislim na SDA, SBiH, SDP, koje odavno nemaju bitniji uticaj u Gradiški – smatra profesor i politički analitičar Ismet Sejfija.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu