Upravo je Stefani sprovela eksperiment i riješila da se odrekne kafe na mjesec dana, čisto da bi uočila promjene kod sebe i prenosi nam svoju priču.
– Ja volim kafu, možda i previše. Pila sam do četiri šoljice espresa ujutru i uvijek sam se radovala prvoj šolji, a već kod treće šolje sam znala da mi četvrta ne treba, ali nikad nisam uspjela da se oduprem tom osjećaju. Ispostavilo se da svaka od tih mahuna ima čak 100 miligrama kofeina i to je zaista mnogo – rekla je iskreno Stefani.
Kako se Stefani odlučila da prestane da pije kafu?Na ovaj potez ju je “natjerao” kolega koji joj je prošlog avgusta saopštio da odustaje od kafe, pa se Stefani pitala da li je i ona spremna na to. Prvo što joj je palo na pamet jeste novac, jer zaista mnogo novca troši na kupovinu espresa, tako da bi uradila nešto korisno za svoj budžet. Razmišljala je o tome neko vrijeme, a onda je odlučila da i ona pokuša.
Šta joj se desilo kada je prestala da pije kafu?Neki od kratkoročnih efekata izbacivanja kofeina mogu uključivati:
GlavoboljeUmorUmor i letargijuRazdražljivostZamagljen vidSmanjenje zadovoljstva i blagostanjaManje motivacije
Nije ni slutila da će biti lakše nego što je pomišljala.
– Prešla sam na kafu bez kofeina ali sam već prvog dana osjetila stravičnu glavobolju. To je jedan od glavnih znakova da se “povlačite” sa kofeina – rekla je Stefani.
Takođe, Stefani se osjećala umorno svaki dan prve dvije nedjelje. To je zato što odustajanje od kofeina može da vas u početku učini tromim, smanjujući energiju i sposobnost da se fokusirate. Dobra vijest je da će ovo biti kratkog vijeka zahvaljujući nevjerovatnoj sposobnosti ljudskog tijela da se prilagodi – kaže Hejli Miler, registrovani dijetetičar nutricionista.
Dugoročni efekti izbacivanja kofeina
– Trebalo mi je vremena da se naviknem, ali moj fokus se na kraju popravio, a i bolje sam spavala. Ranije sam pila kofein samo ujutru, a činjenica da bi to moglo uticati na moj san me je iznenadila – rekla je Stefani.
Prema riječima stručnjaka, poluživot kofeina je u prosjeku pet sati.
– To znači da za potpuno uklanjanje kofeina iz tijela može biti potrebno više od 10 sati i onda nije iznenađujuće što utiče na san – kažu stručnjaci.
Oni koji imaju spor metabolizam mogu imati dodatne probleme, uključujući povišen šećer u krvi i visok krvni pritisak, promijenjenu toleranciju na vježbanje i povećan rizik od nefatalnih srčanih udara.
Odustajanje od kafe ima još jednu prednost. Pošto je kofein diuretik, što znači da ubrzava proizvodnju urina, vidjećete da će ova promjena smanjiti vaše odlaske u kupatilo. Isto tako, odustajanje od kofeina bi zapravo moglo da pomogne tijelu da apsorbuje vitamine B i druge važne hranljive materije – kaže Hejli Miler.
Može li odustajanje od kofeina promijeniti život? Prošlo je mjesec dana od mog eksperimenta, i da budem iskrena, nisam sigurna da li ću mu se vratiti. Volim kvalitet sna koji sada imam, ali nedostaje mi taj mali nalet energije koji mi je davao kofein. Možda bih povremeno probala šoljicu da vidim šta se dešava – kaže Stefani.
Hejli Miler kaže da bi odluka da odustanete od kofeina trebalo da zavisi od vašeg načina života i razloga zašto ga koristite. Bolje je upravljati svojom energijom kroz izbor životnog stila nego se oslanjati na tu šolju crnog napitka.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu