Biznis

NIJEMCI ŠTEDE NA HRANI Opala prodaja namirnica u trgovinama

U njemačkom maloprodajnom sektoru prodaja je neuobičajeno naglo opala.

NIJEMCI ŠTEDE NA HRANI Opala prodaja namirnica u trgovinama
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Posebno ozbiljan je pad kupovine prehrambenih proizvoda vjerovatno zbog povećanja cijena. Ali, postoje i problemi sa isporukom.

Njemački trgovci na malo su zbog visoke inflacije u aprilu pretrpjeli neočekivano snažan pad prodaje.

Uprkos popuštanju mjera virusa korona, njihova primanja su bila 4,7 odsto manja u odnosu na prethodni mjesec – podaci su Saveznog zavoda za statistiku. Ako se ignorišu cijene, realan minus je bio čak 5,4 odsto, piše DW.

Realna prodaja je tako dostigla najniži nivo od februara 2021, kažu statističari. Ekonomisti su očekivali prosječan pad od samo 0,2 odsto.

Najviše je opala prodaja hrane. Poređenja radi, trgovina neprehrambenim proizvodima je realno smanjena 4,4 odsto, dok je trgovina hranom pala 7,7 odsto.

Pročitajte još

– Ovo je bio najveći pad prodaje iz mjeseca u mjesec od 1994. godine – objasnili su statističari.

Ovakav razvoj događaja je vjerovatno posljedica značajnog rasta cijena hrane. Oni su u aprilu stajali 8,6 odsto više nego godinu dana ranije. Inflacija cijena hrane ponovo je bila znatno iznad prosečnog rasta potrošačkih cijena, koji je u aprilu iznosio 7,4 odsto.

U međuvremenu, prema mišljenju stručnjaka, trend rasta cijena hrane će se vjerovatno nastaviti. Prema studiji Alijanc trejda, maloprodajne cijene hrane će u tekućoj godini vjerovatno porasti za više od deset odsto.

Udruženje poljoprivrednika obnovilo je danas poziv na povećanje cijena hrane:

– Hitno su nam potrebni veći prihodi od prodaje da bismo uopšte mogli da nastavimo da poslujemo – rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika Joahim Rukvid u “Augsburger algemajneu”.

Poljoprivrednici su suočeni sa značajnim povećanjem troškova za dizel, đubrivo i stočnu hranu, rekao je Rukvid.

– Ova ogromna povećanja troškova ne mogu da snose samo poljoprivrednici, već i potrošači.

Problemi sa isporukom zbog korone u Kini

Nagli rast cijena hrane nije jedini problem sa kojim se maloprodaja trenutno suočava: zatvaranje velikih luka u Kini kao posledica izbijanja korone dodatno je pogoršalo probleme isporuke u njemačkoj maloprodaji.

Kako je saopštio Institut ifo iz Minhena, u redovnoj mjesečnoj anketi kompanija, u maju se 80,1 odsto trgovaca žalilo da ne mogu da isporuče svu naručenu robu. U aprilu je to bilo samo 67,1 odsto, a na prethodnom maksimumu prošlog decembra 81,6 odsto.

Svi ispitani prodavci igračaka prijavili su izostale isporuke. Prema informacijama, u gotovo svim prodajnim centrima za gradnju i dom, kao i u supermarketima delovi rafova su potpuno prazni. Prodavcima bicikala ponekad nedostaju pojedinačne komponente da završe montažu bicikala. Nedostatak poluprovodnika i čipova takođe smanjuje izbor elektronskih proizvoda.

– Maloprodaja se trenutno suočava sa mnogim izazovima – rekao je Klaus Volrabe, šef istraživanja Instituta Ifo. “Iako su ograničenja za virus korona skoro ukinuta, inflacija i uska grla u isporuci kvare raspoloženje.”, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu