Biznis

"Nikada u životu nisam zapravo radio jer sam uživao u svemu" Kupio je restoran brze hrane za 10.000 dolara, a sad kompanija vrijedi VIŠE OD 3 MILIJARDE

Još 1969. godine kupio je KFC restoran u Australiji za 100 hiljada dolara, a danas njegova kompanija brze hrane vrijedi više od 3 milijarde dolara.

"Nikada u životu nisam zapravo radio jer sam uživao u svemu" Kupio je restoran brze hrane za 10.000 dolara, a sad kompanija vrijedi VIŠE OD 3 MILIJARDE
FOTO: FAZRY ISMAIL/EPA

Džek Kovin je kao dijete lopatao snijeg za novac, dostavljao novine i prodavao božićne čestitke, a kada je napunio dvadeset godina, umjesto karata počeo je da prodaje hamburgere.

Danas, ovaj 82-godišnji osnivač i predsjednik kompanije Competitive Foods Australia, koja upravlja Burger Kingom na sedmom kontinentu pod imenom Hungri Jack's, milijarder zahvaljujući svojoj imperiji brze hrane.

Takođe, Kovin je najveći akcionar Domino's Pizza u Australiji i finansijski podržava v2food, kompaniju osnovanu 2019. godine koja proizvodi zamene za meso na bazi biljaka.

Prije nego što je osnovao Hungri Jack's, Covin je otvorio prvi od mnogih restorana Kentucki Fried Chicken (KFC) u Australiji 1969. godine, prije nego što je prodao franšizu australijskog KFC-a sa 55 restorana Collins Foods-u 2013. godine za 71 milion dolara.

Danas njegova kompanija vrijedi više od tri milijarde dolara i donosi više od 300 miliona dolara godišnje, rekao je Kovin za CNBC Make It.

Pročitajte još

Preduzimljiv dječak

Odrastajući u Kanadi, Kovin je rano shvatio da želi slobodu u životu. Njegov otac je bio zaposlen u Ford Motor i morao je često da putuje zbog posla.

– Kada radite za veliku korporaciju, oni odlučuju gdje ćete biti i šta ćete raditi, a ja sam kao dijete želio da imam slobodu da radim ono što želim. Mislim da sam to shvatio relativno rano, jer sam vidio da se tata ponaša kao da je ‘na traci za trčanje’ – rekao je Kovin.

Dok nije bio u školi, Kovin je provodio vrijeme koseći travnjake i dostavljajući novine.

– Nikad nisam morao da tražim novac kao dijete. Od malih nogu sam bio prodavac, možda sa 8 ili 10 godina – dodao je on.

Od sadnica do životnog osiguranja

Kada je došlo vrijeme za koledž, kako kaže, išao je po farmama i prodavao sadnice. Bio je toliko uspješan u tome da je zarađivao 8.000 dolara godišnje, dok su njegovi profesori na fakultetu zarađivali samo 5.000 dolara godišnje.

Diplomirao je na Univerzitetu Zapadni Ontario 1964. godine, a zatim se zaposlio u prodaji životnog osiguranja gdje je takođe bio veoma uspješan.

– Imao sam reputaciju nekoga ko je znao da prodaje – rekao je.

Krajem 1960-ih, Kovin je razmišljao da se nastani u Kanadi sa svojom ženom i prvim djetetom, ali na poziv nekoliko srednjoškolskih prijatelja koji su dobili posao u američkom KFC-u, otputovao je u Australiju u februaru 1969. da im pomogne da istraže mogućnosti za širenje kompanije na lokalno tržište.

– Pozvali su me i rekli: Trebalo bi da dođeš ovdje. Trebalo bi da vidite. Tako sam bez oklijevanja ušao u avion i odletio u Australiju. U to vrijeme, restoranski posao u Australiji bio je ograničen na prodavnice ribe i pomfrita ili fine restorane sa kineskim i bijelim stolnjacima – rekao je Kovin.

U međuvremenu, McDonald's, Burger King, KFC i drugi restorani brze hrane postajali su sve popularniji u Sjevernoj Americi.

– Na kraju te tri nedjelje, napravio sam depozit od 1.000 dolara za franšizu pohovane piletine u Kentakiju. Dogovor je bio da, ako američka kompanija otvori restoran, ja dobijem pravo na franšizu sa deset lokacija – rekao je on.

Najveća životna prilika

Šest mjeseci kasnije, primio je telefonski poziv u kojem mu je rečeno da je američki KFC odlučio da se proširi na australijsko tržište, a Kovin je dobio priliku da posjeduje svoju prvu franšizu. Međutim, nije imao novca, pa je počeo da prikuplja sredstva.

– Zamislite ovo – dijete uđe u vašu kancelariju i zamoli vas da mu pozajmite 10.000 dolara, što bi danas vjerovatno bilo oko 100.000 dolara ili više… on nema poslovnog iskustva i ne nudi kamatu na vaš novac. Koliko bi trebalo da prođe prije nego što ga izbaciš iz kancelarije zbog gubljenja vremena? Najveća prekretnica u mom životu bila je kada sam sjeo na bicikl i ubijedio 30 Kanađana da mi pozajme po 10.000 dolara, čime je prikupljeno ukupno 300.000 dolara – rekao je on, a zatim je priznao da bi i dalje “lopatao snijeg u Kanadi” da mu taj plan nije uspio.

– Samo nisam imao potrebna sredstva u to vrijeme – rekao je on.

Do decembra 1969. Kovin je preselio porodicu u Pert, gdje je otvorio svoju prvu KFC franšizu.

– Bilo je to kao bušenje nafte i pronalaženje izvora ‘iz početka’ – nevjerovatan uspjeh. Poslije toga otvorite još dva restorana, uđete u posao sa hamburgerima, a onda dolaze picerije, proizvodnja hrane, a danas taj posao vrijedi tri milijarde dolara, sa godišnjim prihodom od 300 miliona dolara – prisjetio se on.

Danas, Kovin drži 98 odsto vlasništva u svojoj kompaniji, a preostala dva procenta su u vlasništvu nekih njegovih originalnih investitora i akcionara.

– Ta početna investicija od 10.000 dolara sada vrijedi 40 miliona dolara po knjigovodstvenoj vrijednosti. Svima je vraćen uloženi novac, a oni koji su ostali uloženi profitirali su još više – rekao je on.

Štaviše, danas 82-godišnji milijarder posjeduje više od 380 lokacija restorana Hungri Jack's, prema zvaničniku kompanije.

Na pitanje koja je tajna njegovog prodajnog uspjeha, odgovorio je:

– Tajna je jednostavna – šta god da radite, uradite to vrhunski. Ljudi koji su mi pozajmili novac vjerovali su u mene. Ja sam bio njihova investicija. I uvijek kažem: kada ne osjećate razliku između posla i igre, na pravom ste mjestu. Nikada u životu nisam zapravo ‘radio’ jer sam uživao u svemu – zaključio je on, piše Poslovni.hr.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu