Svijet

"Nismo im davali ni 2 dana života" Ukrajina je 2022. gubila avion za avionom, a ONDA SE DOGODIO PREOKRET

Niko nije očekivao da će ukrajinske vazduhoplovne snage izdržati više od nekoliko dana u širem okršaju sa Rusima. Ali 18 mjeseci kasnije ne samo što su izdržale, nego su se transformisale u udarnu snagu dugog dometa, onu koja oblikuje bojno polje širom Ukrajine.

Trening let aviona mig 29
FOTO: ROMAN PILIPEY/EPA

Što je još značajnije, ukrajinsko vazduhoplovstvo postaje sve izdržljivije kako vrijeme prolazi. Ispaljuju nove zapadne rakete i projektile na sve veće distance i tako izbjegavaju najintenzivniju rusku protivvazdušnu odbranu, piše Forbs.

Na dan kad je Rusija eskalirala svoj osmogodišnji rat u Ukrajini i započela invaziju u februaru 2022. vazduhoplovstvo Kijeva imalo je svega oko 125 bivših sovjetskih ratnih aviona: pedesetak “migova 29”, oko 30 “su-25” i po desetak “su-27” i “su-24”. Neki posmatrači su očekivali da će Rusi raketnim napadima i lovcima u potpunosti eliminisati ukrajinske borbene i napadačke brigade za nekoliko sati ili dana.

Ali, to se nije dogodilo.

Kijev izgubio 69 aviona za 18 mjeseci borbe

Upozoreni od strane obavještajaca NATO da napad dolazi, Ukrajinci su odletjeli svojim avionima na male aerodrome i uzletišta, izbjegavajući inicijalne baraže na njihove glavne baze. Ulazeći u bitku piloti su se držali nisko, zaista nisko, kako bi minimalizovali svoje izlaganje ruskim projektilima.

Nakon godinu i po žestokih borbi vazduhoplovstvo Ukrajine izgubilo je čak 69 aviona, uglavnom od kopnene protivvazdušne odbrane, ali je uspjelo da održi svoju ukupnu snagu na liniji fronta obnavljanjem starih, prizemljenih letjelica i nabavkom 18 primjeraka “su-25” i 27 “migova 29” iz NATO zemalja.

Zapadna municija većeg dometa

Jednako je važno da je avijacija naoružala svaki od svojih tipova na liniji fronta novom municijom zapadne proizvodnje sa većim dometom od sovjetske koju je zamijenila. U nekim slučajevima, navodi Forbs, u pitanju je značajno veći domet.

Avioni “su-25” dobili su američke rakete “zuni”, kojima je distanca i preciznost za njihovo karakteristično “bacanje rakete” na mete osam kilometara. “Migovi 29” i “su-27” dobili su, iz američkih zaliha, protivradarske rakete velike brzine koje se okomljuju na neprijateljske radare sa udaljenosti od čak 130 kilometara.

uništeno vozilo na ulicama Kijeva tokom parade
FOTO: SERGEY DOLZHENKO/EPA

Ono što je možda najznačajnije, ukrajinsko vazduhoplovstvo je naoružalo svoje “su-24” sa dvije vrste krstarećih projektila, britanske “sjenke oluje” i francuski SCALP, a obje mogu da putuju 250 kilometara. Samo u posljednjih nekoliko nedjelja avioni “su-24” koji su ispaljivali krstareće rakete digli su u vazduh rusko skladište vozila i srušili nekoliko ključnih mostova za snabdijevanje okupiranog juga zemlje.

Ukrajina u 2023. ostala bez svega sedam aviona

Prelazak na napade koji se sprovode sa daljine, a svi ukrajinski avioni osim “su-25” mogu da ispaljuju municiju van dometa većine ruskih kopnenih PVO sistema, uveliko je produžilo životni vijek ukrajinskih pilota.

Nakon što su prošle godine otpisali preko 60 aviona, ukrajinsko vazduhoplovstvo je ove 2023. izgubilo svega četiri “miga 29”, te po jedan “su-24”, “su-25” i “su-27”. Stopa gubitka za ovu godinu je petina od one iz 2022.

Ako je u najnovijoj fazi transformacije ukrajinsko vazduhoplovstvo usvojilo modernu zapadnu municiju, sljedeća faza trebalo bi da bude usvajanje zapadnih aviona, piše Forbs. Nakon višemjesečne diplomatije Velika Britanija i Holandija su najavile još u maju da će sarađivati na obuci ukrajinskih pilota na “Lokid Martinovim” avionima “f-16”.

Pročitajte još

Agencija Rojters javila je, pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika, da su SAD odobrile slanje borbenih aviona F-16 u Ukrajinu iz Danske i Holandije čim bude završena obuka pilota.

Holandija je u međuvremenu signalizovala da će donirati Ukrajini neke od svojih tridesetak aktivnih i penzionisanih “F-16” po okončanju obuke. Zvaničnik Bijele kuće rekao je da bi plan obuke trebalo da bude na snazi “do kraja godine”.

“F-16” nije nov avion. Lovci koje bi Holandija mogla da da Ukrajini napravljeni su osamdesetih godina, a nadograđeni dvije decenije kasnije. Ali, “F-16” je potpuno kompatibilan sa širokim spektrom moderne municije i, na primjer, može da ispaljuje protivradarske projektile u svom najpreciznijem režimu.

On nije “čudesno oružje”, ukazao je Forbs, ali bi trebalo da pomogne ukrajinskim vazduhoplovnim snagama da ispaljuju više i bolje projektile, čak i dalje i preciznije nego što sada to rade. U trećoj godini šireg rata to bi moglo da znači još manje gubitaka za vazduhoplovstvo koji nije trebalo da preživi duže od nekoliko dana, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu