Zdravlje

Njegova ljekovita svojstva su mnogobrojna: Svi znamo koliko je BIJELI LUK ZDRAV, a evo šta će se desiti ako ga pojedete na prazan stomak

Bijeli luk ima snažno dezinfekcijsko, antibakterijsko i fungicidno djelovanje koje se lako može uporediti s najboljim antibioticima, ali šta se dogodi ako ga pojedete na prazan želudac?

bijeli luk
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Efekat je mnogo jači.

Naučnici su potvrdili da konzumiranje bijeloga luka na prazan želudac povećava njegovo djelovanje u smislu prirodnog antibiotika jer su bakterije otkrivene i ne mogu se obraniti od “strašnog bijelog luka”.

Bijeli luk sadrži oko 400 aktivnih sastojaka, bogat je vitaminima i mineralima kao što su adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, gvožđe, enzimi, eterična ulja, jod, kalijum, kalcijum, selen, sumpor i fosfor.

Redovnom upotrebom bijeli luk podstiče i olakšava protok krvi, snižava povišeni krvni pritisak i masnoće u krvi, kao i bolesti srca. Sve u svemu, odličan je antioksidans.

U istoriji medicine, antibakterijska i antivirusna svojstva bijelog luka i te kako su poznata. Bijeli luk i njegovi sastojci podvrgnuti su brojnim istraživanjima koja su masovno dokazala njihovo djelovanje na infekcije uzrokovane bakterijama i virusima. Istraživanja potvrđuju i da bijeli luk ima značajna antikancerogena svojstva.

Redovno konzumiranje većih količina bijelog luka smanjuje rizik od pojave mnogih vrsta raka, naročito raka rektuma i bubrega.

Ovo je tek nekoliko konkretnih slučajeva u kojima vam bijeli luk može biti od velike pomoći

– Imate li na tijelu bradavicu ili sličnu izraslinu, stavite na to mjesto presječeni čen bijelog luka i zatvorite to mjesto flasterom. Ostavite preko noći i ponavljajte nekoliko dana dok bradavica sasvim ne otpadne.

– Ako vas boli uvo, prokuvajte dva čena bijelog luka, pa nekoliko kapi nakapajte u uvo.

– Kod reumatskih bolova, natrljajte presječeni čen bijelog luka na bolno mjesto, bol će popustiti.

– Patite li od nesanice, uveče jedite salatu s bijelim lukom.

– Ako vas bole mišići, jedite bijeli luk, opušta mišiće.

Kako konzumirati bijeli luk bez neprijatnih mirisa?

Ipak zbog problema s neprijatnim mirisom koji ostaje poslije konzumiranja svježeg bijelog luka, većina ljudi ga skoro nikada ne koristi sirovog. Bijeli luk najzdraviji je u sirovom obliku i to tako da se prije upotrebe na nekoliko minuta zgnječi ili isjecka te odstoji na vazduhu da bi se stvorili odgovarajući hemijski elementi, prije svega alicin.

Ovako pripremljen bijeli luk je najzdraviji ali stvara najviše neugodnog mirisa. Ipak postoji jedno dobro rješenje koje će vam omogućiti korištenje bijelog luka u sirovom obliku bez imalo neprijatnog mirisa.

Potrebno je naći domaći sitniji bijeli luk. Naglašavamo domaći jer smo preplavljeni velikim i “sumnjivim” bijelim lukom uvezenim iz Kine.

Rukama ogulite cijelu glavicu na čenove ili režnjeve. Izdvojite 2-3 sitna čena i stavite ih u malo vode da odstoje desetak minuta. Nakon toga izvadite ih iz vode i jednostavno prstima ogulite kožicu koja će se lako skinuti s mokrog i natopljenog čena. Nemojte koristiti nož jer je bitno da ne oštetite niti zarežete čen. On mora ostati cijel i netaknut što je ključ za korištenje bijelog luka bez mirisa.

Pročitajte još

Kada ste ogulili čenove, popijte ih s čašom vode cijele baš kao što pijete tablete. Uradite to na prazan stomak, najbolje barem 45 minuta prije jela. I to je sve.

Na ovaj, bijeli luk neće proizvesti nikakav miris, rastvoriće se u vašem organizmu i donijeće vam najveći dio korisnih svojstava. Mirisa neće biti nimalo niti taj, niti sutradan. Najvažnije je da bijeli luk ne bude nimalo zarezan ili oštećen prilikom pripreme i guljenja. Takođe je važno da izaberete isključivo male lukovice i čenove kako vam ne bi zapeli u grlu prilikom gutanja. Čenovi domaćeg luka ne bi trebalo da budu veći od tableta ili kapsula, piše Atma.hr.

Dovoljno je uzimati 1-2 mala čena svaki dan, a vreme upotrebe prilagodite svom načinu života, prenosi Krstarica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu