Svijet

"NJUTN JE POGRIJEŠIO" Nova saznanja naučnika odbacuju ono za šta smo vjerovali da je osnova fizike

Isak Njutn se smatra jednim od najvećih naučnika svih vremena, međutim novo istraživanje crnih rupa osporilo je njegovu teoriju gravitacije, a naučnici su upozorili da čak i teorije Alberta Ajnštajna počinju da se “krzaju na ivicima”.

"NJUTN JE POGRIJEŠIO" Nova saznanja naučnika odbacuju ono za šta smo vjerovali da je osnova fizike
FOTO: PROFIMEDIA

Više od 100 godina nakon što je Ajnštajn objavio svoju čuvenu opštu teoriju relativiteta, ona polako počinje da pokazuje znake “starenja”. Sada, nakon najobuhvatnijeg ispitivanja u blizini džinovske crne rupe u centru naše galaksije, naučnici kažu da se teorija čuvenog fizičara “za sada” drži.

Ajnštajn je bio u pravu, bar za sada. Ali možemo apsolutno isključiti Njutnov zakon gravitacije. Naše opservacije su u skladu sa Ajnštajnovom opštom teorijom relativiteta. Međutim, njegova teorija definitivno pokazuje slabosti – izjavila je profesorka Univerziteta Kalifornija Andrea Gez.

Ona je objasnila da teorija čuvenog fizičara ne može potpuno objasniti gravitaciju unutar crne rupe.

– U nekom trenutku mi ćemo morati da odemo dalje od Ajnštajnove teorije i pređemo na neku obuhvatniju teoriju gravitacije koja objašnjava šta je crna rupa – istakla je Gez.

Ajnštajn se, pored Maksa Planka, smatra jednim od dva stuba moderne fizike. Njegova teorija opšte relativnosti iz 1915. navodi da ono što mi opažamo kao silu gravitaciju proizilazi iz zakrivljenosti prostora i vremena. On je ukazao da nebeski objekti poput Sunca i Zemlje mijenjaju ovu geometriju.

– Ajnštajnova teorija je najbolji opis funkcionisanja gravitacije – kaže Gez, koja je direktno izmjerila fenomen blizu supermasivne crne rupe, što je nazvano “ekstremnom astrofizikom”.

– Zakoni fizike, uključujući gravitaciju, trebali bi da važe svuda u svemiru – dodala je Gez.

Ona i njen tim su jedna od dve grupe naučnika u svijetu koji su posmatrali zvijezdu S0-2 tokom čitave orbite u tri dimenzije oko crne rupe u centru Mlečnog puta. Puna orbita traje 16 godina, a masa ove crne rupe je oko četiri miliona puta veća od našeg Sunca.

Istraživači kažu da je njihov rad najdetaljnija studija ikad o supermasivnoj crnoj rupi i Ajnštajnovoj teoriji opšteg relativiteta.

Ključni podatak u istraživanju, prenosi britanski “Ekspres”, bio je spektar koji je Gezin tim analizirao ovog aprila, maja i septembra prošle godine dok je zvijezda bila na najmanjoj razdaljini od džinovske crne rupe.

Spektar, koji je Gez opisala kao “dugu svjetlosti” od zvijezda, pokazuje intenzitet svjetla i nudi važne imformacije o zvijezdi sa koje svjetlost putuje. Spektar takođe pokazuje kompoziciju zvijezde. Ti podaci su potom kombinovani sa mjerenjima koja su Gez i njen tim obavili tokom posljednje 24 godine.

Spektar pruža treću dimenziju, otkrivajući kretanje zvijezde na nivou preciznosti koja prije nije bio postignut. Spektrograf, koji je napravio profesor UCLA Džejms Larkin, uzima svjetlost sa zvijezde i rasipa je, kao što kapljice kiše rasipaju svjetlost sunca da naprave dugu.

– Ono što je posebno u vezi 20-2 je to što imamo potpunu orbitu u tri dimenzije. To nam daje jedinstveni pristup testiranju teorije opšteg relativiteta. Pitali smo se kako se gravitacija ponaša blizu supermasivne crne rupe i da li nam Ajnštajnova teorija potpunu priču – zaključila je Gez.

(Express.co.uk, Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu