Za one koji se aktivno trude da izgledaju mlađe, doktor je otkrio da postoji jedan ključni znak na našem tijelu koji može da otkrije koliko zaista starimo. I dok možemo da prikrijemo sijede, a postoje brojni tretmani koji mogu da nam pomognu da izgledamo mlađe, profesor genetike sa Harvardske medicinske škole, dr Dejvid Sinkler, upozorava da postoji jedan znak koji ne možemo da izbjegnemo.
Dr Sinkler objašnjava da je odgovor naša ruka, tačnije, brzina rasta naših noktiju. Naime, brzina rasta noktiju može biti veoma dobar pokazatelj kako starimo, odnosno kako ne starimo.
Noktiju brzina rasta – pokazatelj biološke starosti
“Svaki put kada moram da skratim nokte, pitam se: ‘Kada sam ih poslednji put skratio?’“, rekao je dr Sinkler u svom podcastu “Životni vek” (Lifespan).
Dr Sinkler je citirao studiju iz 1979. godine u kojoj su istraživači postavili male merne trake na 271 osobu i pratili njihov rast noktiju tokom nekoliko godina. Otkrili su da brzina rasta noktiju opada za otprilike 0,5% godišnje počevši od 30. godine.
Ovo sugeriše da brzina rasta noktiju može biti jednostavan, neinvazivan indikator biološkog starenja – starenja koje je povezano sa efikasnošću vaših ćelija i tkiva, za razliku od hronološke starosti koja označava broj godina koliko ste živjeli.
Neki ljudi primijete da njihovi nokti brže rastu u odnosu na njihove vršnjake, što može biti znak da biološki starenje ide u pravom smjeru. Međutim, promjene na noktima mogu ukazivati i na ozbiljnije zdravstvene probleme. Na primjer, bijeli ili blijedi nokti mogu ukazivati na anemiju, bolest jetre, srčanu insuficijenciju ili neuhranjenost. Žuti nokti mogu biti znak gljivičnih infekcija, dijabetesa ili bolesti štitaste žlijezde.
Vertikalne brazde na noktima, iako uobičajen znak starenja, mogu biti i rezultat nutritivnih deficita ili autoimunih bolesti poput reumatoidnog artritisa. A promjene kao što je zadebljanje i zakrivljenost noktiju mogu ukazivati na plućne bolesti, upalne bolesti crijeva, kardiovaskularne bolesti ili probleme sa jetrom.
Kako spoljašnji faktori utiču na zdravlje vaših noktiju
Iako brzina rasta noktiju može biti koristan indikator starenja, dermatolozi upozoravaju da na zdravlje noktiju mogu uticati i drugi faktori. Dr Meri Stivenson, dermatološki hirurg u Njujorku, ističe da nedostatak proteina u ishrani može negativno uticati na nokte, jer dovodi do smanjenog nivoa keratina – proteina koji čini nokte. Takođe, nedostatak vitamina B i gvožđa može oslabiti nokte.
Pranje ruku, upotreba abrazivnih sredstava za čišćenje poput deterdženta za sudove, kao i povrede nokatne ploče mogu dovesti do slabljenja noktiju. Dr Stivenson savetuje da se izbjegava orezivanje kutikula tokom manikira jer one štite nokte od bakterija i gljivica.
Važno je pridržavati se savjeta
Dr Adel, dermatolog koji je stekao popularnost na TikToku sa savjetima o koži, dijeli savjete dr Stivenson o kutikulama. “Nikada ne bih sjeckala ili gurnula kutikule, one djeluju kao barijera koja štiti vaš nokatni matriks. Bez njih, bakterije mogu ući i izazvati infekcije”, rekla je u viralnom video snimku.
Ovi savjeti ne samo da pomažu da sačuvamo zdravlje svojih noktiju, već mogu poslužiti i kao indikator kako zaista starimo, ne samo na spoljašnjoj, već i na unutrašnjoj, biološkoj ravni, piše Ona.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu