Banjaluka

Novi napad na pse u okolini Banjaluke: Ubijeni karabinom, volonteri sumnjaju na lovce

Početkom oktobra mjeseca na lokalitetu Manjače nalazila su se četiri psa o kojima su se brinuli volonteri dva banjalučka udruženja. Pronašli su dva mrtva psa, dva ranjena i jednog živog.

Novi napad na pse u okolini Banjaluke: Ubijeni karabinom, volonteri sumnjaju na lovce
FOTO: USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Ranjeni psi su prebačeni u veterinarsku ambulantu i trenutno su stabilni.

Volonterka Udruženja za zaštitu životinja “Srcem za šapu” Vanda Ramić za Srpskainfo priča da je ona vodila računa o psima, hranila ih i da su svi bili obrađeni od strane Dog Trusta.

– Imali su redovne obroke, od strane volontera. Takođe je tu bilo usputno i nekoliko djevojaka koje su ih hranile i sipale im vodu. U prošli ponedjeljak su psi bili ranjeni. Pretpostavljamo da je to bilo za vikend, početkom mjeseca oktobra. Sumnjamo na lovce, jer je veterinar potvrdio da je u pitanju karabin korišten za ranjavanje pasa. Ženkica i veći mužjak su ubijeni, mlađi mužjaci su ranjeni. Oni se trenutno nalaze u veterinarskoj ambulanti VetMedik i te pse je zbrinulo drugo udruženje Šapa u srcu. Ne možemo zvanično potvrditi da li su to bili lovci – ističe Ramić.

Pročitajte još

Ranjeni psi trenutno nisu životno ugroženi i pod veterinarskim su nadzorom.

– 28. septembra sam postavila kućice, kako bi tim psima olakšali bar malo život. Nisu mogli napadati ni stoku, zato što su uvijek bili siti. Tu nema ni kuća, to je dva kilometra nakon kasarne u Manjači. Otvorena livada je u pitanju. Nisu mogli nikog napadati i nisu nikome tu smetali. Trenutno radimo na prijavi Okružnom javnom tužilaštvu – rekla je Ramić.

Veterinar koji je spasio pse Mirko Ćelić kaže da su psi dovedeni u jako lošem stanju.

– Imaju ogromne rane od vatrenog oružja, najvjerovatnije od karabina. Mi smo ih stabilizovali, dali im infuzije, lijekove protiv bolova, antibiotike i sada ćemo tokom ove sedmice, dok još budu stabilniji, uradićemo hirurgiju. Moramo da popravimo te defekte hirurški – rekao je Ćelić.

Načelnik komunalne policije Siniša Štrbac ističe da je ovo krivično djelo.

– Oko tih stvari ne reaguje uopšte policija za pse, nego je to u nadležnosti MUP RS, ali može se i prijaviti i našoj veterinarskoj gradskoj inspekciji i onda kada se prijavi, ako oni utvrde da postoji osnov za krivično djelo, oni to prosleđuju Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske. Znam da su se mještani Donjih Kola žalili na pse lutalice da im napadaju ovce i za taj slučaj znam. Ako su u pitanju lovci, oni ne bi smjeli odstrijeliti tako psa, jer psa bi trebala uhvatiti higijeničarska služba. Ne kažem da je u redu to što su lovci uradili, ali kažem psi se ne smiju odstrijeliti. Zakonom je propisano kada higijeničarska služba uhvati, pod kojim uslovima se pas smije eutanazirati. Od strane lovaca to je zabranjeno i smatra se krivičnim djelom – ističe Štrbac.

Podsjećamo, ovo je već peti slučaj ove godine da se psi ubijaju na nezakonit način i da obični ljudi uzimaju “stvar” u svoje ruke.

Policija za pse

Policija za pse, koja djeluje u sklopu Odjeljenja za inspekcijske poslove i komunalnu policiju, od formiranja se svakodnevno bavi svim onim pitanjima koje se odnose na životinje u Banjaluci, kako na njihovu zaštitu, tako i na obezbjeđivanje boljih uslova za sve pse. Za manje od dva mjeseca, Policija za pse imala je ukupno 112 kontrola, na koje su odreagovali svakodnevnim odlaskom na teren, ali i nakon poziva Banjalučana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu