Pivari su u Istočnom Sarajevu okupljeni oko Udruženja za promociju zanatskog pivarstva „Kištra”, koje je osnovano u maju 2017. godine, a funkciju predsjednika udruženja obavlja Vedran Kurteš.
On je istakao da je sve krenulo od najjednostavnijeg načina, a to je obična šerpa od 30 litara, kuvalo i prepravljeni kanisteri, da bi vremenom, ulagajući u ozbiljniju opremu, došli do polu automatskog sistema za pravljenje domaćeg piva.
Udruženje funkcioniše kroz četiri ekipe koje imaju svoje mini pivare i to „Lane”, „Šerpasi”, „Kurtenđur” i „Gazdino”, dok je asortiman piva širi, a tu su „Lane”, „Crveni ejl”, „Citra”, „Dripac”, „Tigrasti smuk”, „Sixto i Looney”.
On dodaje da je prva promocija zanatskog piva pod nazivom „Mini festival domaćeg craft piva“ održana 2016. godine u Istočnom Novom Sarajevu.
Cilj naših festivala je promocija kulture zanatskog pivarstva, druženje i razmjena iskustava sa drugim pivarima, ali i upoznavanje javnosti o različitim vrstama zanatskog piva – rekao je Kurteš.

Udruženje za promociju zanatskog pivarstva „Kištra” organizuje razne edukativne seminare i predavanja o zanatskom pivarstvu, kao i posjete drugim pivarama. Do sada je uspješno organizovalo i pet festivala zanatskog piva, tri ljetnja i dva zimska, koja su okupila veliki broj ljubiteja dobre krigle.
– Ljetos smo imali panel diskusiju o zanatskom pivarstvu na kojoj su učestvovali kućni proizvođači piva, registrovana udruženja za promociju zanatskog pivarstva, zanatske mikropivare, poljoprivrednici, predstavnici lokalne vlasti i ostali ljubitelji zanatskog pivarstva. Cilj panel diskusije je bilo bolje povezivanje, kao i razmjenjivanje dosadašnjih iskustava u pokretanju mikro pivara, proizvodnji različitih stilova zanatskog piva, upoznavanje o različitim sortama i načinima uzgoja hmelja, te planiranje budućih aktivnosti – ističe Kurteš.
On dodaje da je kraft ili zanatsko pivarstvo tek u posljednjih nekoliko godina u ekspanziji na prostoru BiH, dok je pivarska scena u regiji, posebno u Srbiji i Hrvatskoj, značajno razvijenija.
– U BiH je trenutno registrovano tek nekoliko zanatskih pivara, dok su ostale pivarske ekipe uglavnom u začetku i proizvode pivo iz hobija i za svoje potrebe. Većina pivara u BiH je još, pivarskim žargonom rečeno, na nivou „šerpe“, jer su i količine proizvodnje piva određene veličinom šerpe – kaže Kurteš.

Izrazio je nadu da će sve veći broj ljudi u Srpskoj početi da se bavi proizvodnjom domaćeg piva, koja, kako kaže, nije komplikovana, a recepti su dostupni na raznim internet sajtovima i forumima koji su posvećeni zanatskom pivarstvu.
Kurteš ističe da je za domaće pivo najvažnije obezbjediti četiri osnovna sastojka i to vodu, ječam, hmelj i kvasac.
– Pivo se pravi u tri faze. Prva je kuvanje, zatim ide fermentacija, koja traje od dvije do tri sedmice i na kraju je faza karbonizacije, od sedam do deset dana – pojasnio je ovaj pivar iz Istočnog Sarajeva.
Kaže da žele da pokažu da se i kod nas može napraviti pivo u kućnim uslovima. Mladi pivari poručuju da se domaće pivo, za razliku od industrijskog, proizvodi u manjim količinama jer zbog svoje prirodnosti imaju rok trajanja od 30 dana, ali je to dovoljno vremena jer se uvijek popije prije isteka roka.
Šesto druženje
Šesto pivsko druženje biće održano u subotu 22. decembra, u sali bivšeg Doma kulture Lukavica. Organizatori se nadaju da će, kao i prethodnih pet puta, okupiti veliki broj posjetilaca.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu