Hronika

ODATA POŠTA SLAVKU ĆURUVIJI “Ovo mjesto je raskrsnica sa koje mi idemo ili u pravdu ili u nepravdu”

 Predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS) i Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) položili su vijence i prislužili svijeće u Svetogorskoj ulici u Beogradu na mjestu gdje je prije 23 godine ubijen urednik i izdavač "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavko Ćuruvija.

ODATA POŠTA SLAVKU ĆURUVIJI “Ovo mjesto je raskrsnica sa koje mi idemo ili u pravdu ili u nepravdu”
FOTO: DALIBOR DANILOVIĆ/RAS SRBIJA

Predsjednik NUNS Željko Bodrožić rekao je da u slučaju Ćuruvija 23 godine poslije ubistva “i dalje nema pravosnažne presude”, te pozvao nadležne da konačno ovaj slučaj dobije pravi sudski epilog.

Predsjednik UNS Živojin Rakočević rekao je da očekuju da Apelacioni sud potvrdi prvostepenu presudu i da se objasne svi detalji “do posljednje nijanse”, prenijeli su beogradski mediji.

Pročitajte još

– Da se objasni svima koji traže pravdu. Ovo mjesto je raskrsnica sa koje mi idemo ili u pravdu ili u nepravdu- rekao je Rakočević.

Pun 23 godine navršile su se danas od ubistva novinara i vlasnika “Dnevnog telegrafa” i “Evropljanina” Slavka Ćuruvije.

Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, u haustoru zgrade u kojoj je stanovao u centru Beograda. Ubice su u Ćuruviju s leđa ispalile 17 metaka.

Ćuruviju je, prema presudi, ubilo N.N. lice, dok su mu pripadnici Državne bezbjednosti dali logističku podršku.

Posebno odjeljenje Višeg suda u Beogradu osudilo je u decembru prošle godine na ukupno 100 godina zatvora četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbjednosti zbog učešća u ubistvu vlasnika “Dnevnog telegrafa”.

Zbog podstrekivanja na teško ubistvo na po 30 godina zatvora ponovo su na iste kazne osuđeni su tadašnji šef DB Radomir Marković i šef beogradskog centra DB Milan Radonjić.

Kao saizvršioci su na po 20 godina zatvora osuđeni bivši operativac beogradskog centra Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava DB Miroslav Kurak, koji je u bjekstvu, pa mu je presuda izrečena u odsustvu.

To je druga prvostepena presuda, koja se izriče nakon što je prvu ukinuo Apelacioni sud i naložio da se ponovi suđenje, zbog prekoračenja optužnice uvođenjem u slučaj N.N. lica koje se ne pominje u optužnici.

Slavko Ćuruvija rođen je u Zagrebu, 9. avgusta 1949. godine. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu