Sudbine

"Odlučio sam, OSTAJEM NA SELU" Đorđe (13) svoju budućnost ne vidi van porodičnog imanja (VIDEO)

 Sedamdesetih godina prošlog vijeka Nešovići iz čačanskog sela Ježevica bavili su se tovom junadi, ali su se od 2005. godine opredijelili za mliječno govedarstvo koje je danas, kako kažu najugroženija grana stočarstva.

"Odlučio sam, OSTAJEM NA SELU" Đorđe (13) svoju budućnost ne vidi van porodičnog imanja (VIDEO)
FOTO: GLAS ZAPADNE SRBIJE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Iako postižu visoke prinose mlijeka ekstra kvaliteta, sve teže opstaju u ovoj proizvodnji od koje, jedini u selu još uvek nisu odustali.

U njihovim stajama danas je 28 muznih grla koja daju najkvalitetnije mlijeko ekstra klase.

Pročitajte još

 – Na dnevnom nivou to su količine od 250 do 300 litara mleka ekstra klase, a iako je cena 35 dinara, situacija je takva da se sve teže opstaje. Poskupio je koncentrat, nafta , repromaterijal, a cena mleka nije se mijenjala u posljednjih deset godina. Ono što se zaradi na mlijeku, potroši se na hranu , tako da jedino što poljoprivredniku ostane jeste subvencija – kaže Dragana Nešović iz čačanskog sela Ježevica.

Draganin radni dan u prosjeku traje 12 sati,a pored redovne muže i obaveza koje ima u proizvodnji mlijeka, desna je ruka suprugu Milošu na imanju i obavezama oko košenja, baliranja i skladištenja hrane za stoku.

– Radni dan počinje u šest ujutru i radimo svih devet članova porodice i opet teško se stigne i još teže opstaje -dodaje Dragana. 

Problem poljoprivrednika u ovom dijelu Srbije jesu male i raštrkane parcele do kojih se teško dolazi, a Nešovići obrađuju 20 hektara , čak u tri sela.

Najmlađi u domaćinstvu Nešovića je 13-godišnji Đorđe koji pored obaveza u školi svakodnevno ispoštuje i one koje ima kod kuće, piše Kurir.

– Sve se može kada se hoće. Stoka mora da jede, a moramo i mi u kući. Svaštarenje je za sada suština opstanka, malo tov junadi, malo proizvodnja mleka, gajimo svinje za svoje potrebe i onda nekako zatvorimo krug. Što se mene tiče, ja ne odustajem, ostajem na svome imanju i planiram da se ozbiljno bavim poljoprivredom. Krave se neće rasprodati, siguran sam da dolaze bolja vremena za one koji žive na selu jer zaradu moraju imati u svojoj proizvodnji,a ne da im jedina računica budu subvencije – optimističan je mladi poljoprivrednik Đorđe Nešović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu