Društvo

ODNOS EKONOMSKIH SNAGA U BiH Srpska privukla samo trećinu direktnih stranih investicija

U Republiku Srpsku stiglo je oko 33 odsto stranih direktnih investicija od ukupno uloženih u cijelu Bosnu i Hercegovinu, a ekonomosti kažu da taj omjer nije nerealan i da predstavlja odraz ekonomske snage.

ODNOS EKONOMSKIH SNAGA U BiH Srpska privukla samo trećinu direktnih stranih investicija

Tako je, po podacima Ministarstva privrede i preduzetništva Republike Srpske, a koji se pozivaju na informacije Centralne banke BiH, vrijednost stranih direktnih investicija u Republici Srpskoj u 2017. godini iznosila 214,3 miliona maraka. U cijeloj Bosni i Hercegovini uloženo je ukupno 646 miliona maraka.

Kada se uporede podaci za dvije godine prije, onda je učešće Republike Srpske u stranim direktnim investicijama lošije i u 2015. godini iznosi 28,7 odsto, a u 2016. godini tek 15,3 odsto.

Ne bih ja rekao da Republiku Srpsku zaobilaze strane investicije. Kada se uzme u obzir učešće Srpske u raspodjeli prihoda od poreza na dodatu vrijednost, a što se uzima kao parametar ekonomske snage jednog područja, onda se zaključuje da je otprilike i takvo učešće u stranim direktnim investicijama – navodi profesor na Ekonomskom fakultetu Pale Marko Đogo.

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva
Marko Đogo

Kaže da je druga stvar da li imamo mogućnosti da povećamo vrijednost stranih direktnih investicija.

– Recimo, Srbija je postala lider u regionu po vrijednosti ovih ulaganja i već dvije godine bilježe oko dvije milijarde evra ulaganja. Oni su to postigli subvencionisanjem investitora, ali i istovremenim reformama zbog kojih znatno napreduju na listama međunarodnih organizacija, poput liste Svjetske banke “Dunig biznis” – navodi Đogo.

Kaže da nije zagovornik subvencionisanja, jer smatra da je to nadoknada za propuštene reforme. Ako je u državi uređen pravni sistem, ako postoji brza naplata, ako su riješene zemljišne knjige i ako postoji neki resurs koji se može staviti u funkciju, onda, kako ocjenjuje Đogo, investitorima ne bi trebalo plaćati da dođu, već oni sami treba da nađu svoj interes.

– Međutim, na osnovu primjera iz Srbije, možda bi Republika Srpska trebalo isto da uradi i ponudi subvencije stranim investitorima, ali samo pod uslovom da se istovremeno rade adekvatne reforme kako bismo postali atraktivniji – dodaje Đogo.

Centralna banka BiH za prošlu godinu ima samo preliminarne podatke o direktnim stranim investicijama i to za devet mjeseci i tada je vrednost ovih ulaganja iznosila 668,6 miliona KM u cijeloj BiH.

– Ovim iznosom dostignut je i neznatno prebačen iznos iz istog perioda 2017. godine, ali i održan trend porasta u odnosu na petogodišnji prosek stranih investicija – saopšteno je iz Agencije za promociju stranih ulaganja (FIPA).

Najveći iznosi investicija u prošloj godini dolaze iz Švajcarske, Austrije, Turske, Velike Britanije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta i Ruske Federacije.

Direktor Agencije za unapređenje stranih ulaganja (FIPA) Gordan Milinić tvrdi da je ovo, s obzirom na izbornu godinu i nestabilnu političku situaciju koja je bila dominantna i nezaobilazna tema u svim razgovorima s potencijalnim stranim investitorima, izuzetno dobar rezultat.

Pročitajte još

To, prema njegovim riječima, potvrđuje da je Bosna i Hercegovina, bez obzira na sve probleme i poteškoće, zemlja privlačna za strane investitore.

S ovim devetomjesečnim iznosom iz prošle godine, ukupan iznos dosadašnjih stranih investicija u BiH je prešao 14 milijardi konvertibilnih maraka, te je u okviru grupe zemalja jugoistočne Evrope, Bosna i Hercegovina prema ukupno registrovanom stanju direktnih stranih investicija rangirana na drugo mjesto, iza Srbije.

Promocija

Na sajtovima nekih naših institucija se promoviše Republika Srpska kao poželjna destinacija za strana direktna ulaganja. Tako Investiciono-razvojna banka RS navodi da su kod nas obezbijeđeni uslovi za profitabilnost projekta.

Osnovni razlozi koji ovo potvrđuju, kako oni navode, su: makroekonomska stabilnost, stabilan priliv SDI, povoljan tretman stranih investitora, stimulativna poreska politika, pozitivan odnos prema SDI, slobodan pristup tržištima jugoistočne Evrope i EU, relativno jeftina i dobro obučena radna snaga i prirodni resursi.

Kao najinteresantnije sektore za ulaganja izdavaju proizvodnju električne energije, poljoprivreda i prehrambena industrija, šumarstvo i drvna industrija, metaloprerađivački sektor, turizam, rudarska industrija i građevinarstvo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu