Kultura

ODRASTANJE UZ PRIČE Danas se obilježava Svjetski dan bajki, prisjetite se djetinjstva

Širom svijeta danas se obilježava Svjetski dan čitanja i pričanja bajki, a ovaj nezvanični praznik je smišljen sa idejom da se roditelji podstaknu da sa djecom čitaju i pričaju bajke, te da se na taj način i sami prisjete djetinjstva i omiljenih priča koje su slušali kao mali.

ODRASTANJE UZ PRIČE Danas se obilježava Svjetski dan bajki, prisjetite se djetinjstva
FOTO: PRIVATNA ARHIVA/RAS SRBIJA

Na portalu mojpedijatar.co.rs koji je posvećen zdravlju beba, djece i tinejdžera, povodom ovog dana podsjeća se na citat koji se pripisuje naučniku Albertu Ajnštajnu, a glasi: “Ako želite da vam dijete bude inteligentno čitajte mu bajke. A ako želite da bude veoma inteligentno – čitajte mu još bajki”.

Na portalu se navodi da su bajke važne za djecu, jer ih od malih nogu uče da razlikuju dobro od zla i na prijemčiv način prenose univerzalne poruke o važnim moralnim vrijednostima – poštenju, hrabrosti, iskrenosti…

Bajke omogućavaju djetetu da razvija maštu slušajući o različitim ličnostima, dalekim prostorima i čudnovatim događajima, a što je još važnije upoznaju djecu sa osobinama opisanih likova, njihovim međusobnim odnosima i posljedicama sa kojima se oni suočavaju.

Na taj način, slušajući o junacima iz bajki, djeca uče mnoge važne životne lekcije.

– Čitajući bajke, kod djece razvijamo vještine slušanja, koncentracije i kreativnog mišljenja. Bajke pomažu kod obogaćivanja djetetovog riječnika i pomoću njih djeci možemo na zanimljiv način približiti svijet čitanja i knjiga. Iako su bajke ponekad zastrašujuće, one malim čitaocima mogu pomoći da nauče da se nose sa strašnim temama, a takođe mogu podstaći roditelje da, dok čitaju bajke, sa djecom razgovaraju o mnogim važnim temama – piše u tekstu.

Na sajtu su navedene i preporuke kako čitati bajke djeci, pa se preporučuje da se djeca uključe u čitanje bajke.

Neka kažu “kva, kva” svaki put kada pomenete Ružno pače ili neka imitiraju pokrete dječaka dok se vere uz stabljiku čarobnog pasulja, na taj način ćete im pomoći da razviju koncentraciju i pažnju, ali i da se dobro zabave.

Sljedeća preporuka je da onaj koji čita bajke djeci svoj glas prilagođava različitim junacima iz priče, imitira razne zvukove, prikaže tugu, sreću i ostale emocije junaka, jer će to priču učiniti uzbudljivijom i podstaći djecu da maštaju i zamišljaju scene iz bajke.

Takođe, roditeljima se preporučuje da tokom čitanja djetetu objasne nepoznate riječi, da postavljaju pitanja dok čitaju, jer je to odličan način da djeci održe pažnju i da unaprijede njihove vještine slušanja i povezivanja.

Na kraju se savjetuje da se djecu pita kako bi oni završili bajku, jer možda se u nekome od njih krije budući pisac.

Svi narodi svijeta imaju svoje bajke, koje su slične, jer su bajke prenošene od jednog naroda drugom usmenim putem, a najpoznatiji čuvari bajki od zaborava su braća Jakob i Vilhelm Grim koji su sakupili više od 150 bajki, među kojima su Snježana i sedam patuljaka, Pepeljuga, Crvenkapa, Ivica i Marica i druge.

Čuvene su i bajke Hansa Kristijana Andersena, čija je kolekcija bajki prvi put objavljena 1835. godine i uključivala je neke od danas najomiljenijih kao što su Ružno pače, Mala sirena, Carevo novo odijelo…

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu