Hronika

Optuženi inspektori DOBILI OTKAZ U MUP: Grujić i Florjan ostali bez posla

Disciplinska komisija MUP-a Republike Srpske donijela je odluku o prekidu radnog odnosa inspektorima Nenadu Grujiću i Jeleni Florjan, optuženima za primanje 30.000 maraka mita, potvrđeno je portalu Srpskainfo u MUP-u Republike Srpske.

Optuženi inspektori DOBILI OTKAZ U MUP: Grujić i Florjan ostali bez posla
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Nenad Grujić

Grujić i Florjan su ostali bez posla zbog teže povrede radne dužnosti.

Kako se radi o odluci prvostepene komisije za očekivati je da će se oboje žaliti na ovu odluku.

Grujić i Florjan uhapšeni su u februaru prošle godine u akciji kodnog naziva “Sirano”. Hapšenje je uslijedilo nakon što je Grujić primio 20.000 maraka označenih novčanica od tadašnjeg direktora JU “Srednjoškolski dom” Banjaluka Branislava Vidića. Nekoliko trenutaka nakon Grujića, uhapšena je i Florjanova u kancelariji u Policijskoj upravi Banjaluka.

Prema novodima optužnice Republičkog javnog tužilaštva, policijski službenici se terete da su u februaru zahtijevali 30.000 maraka, ali su na kraju uzeli 20.000 maraka mita.

Pročitajte još

Naime, od traženog iznosa kako se navodi u optužnici, Grujić je 18. februara primio 20.000 maraka da u okviru svojih službenih ovlašćenja obavi službenu radnju koju ne bi smio izvršiti.

Ostatak novčanog iznosa u visini od 10.000 maraka osumnjičenima je trebao biti predat nakon što tužilaštvo donese odluku povoljnu za direktora navedene ustanove.

Optuženi inspektori radili su u “Timu 1” na borbi protiv privrednog kriminala u Policijskoj upravi Banjaluka.

Nakon jednomjesečnog pritvora optuženi inspektori pušteni su da se brane sa slobode, iako je Republičko tužilaštvo isticalo u više navrata da im je neophodno produžiti pritvor zbog uticaja na svjedoke.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Jelena Florijan

Glavni svjedok u postupku protiv inspektora je Branislav Vidić koji je na meti inspektora Policijske uprave Banjaluka Nenada Grujića i Jelene Florijan bio od 2017. godine, a tokom ovog perioda uhapšeni inspektori su konstantno ponavljali da rade u timu s načelnicima i tužiocem, čije identitete nisu otkrivali.

– Uhapšeni su dolazili na radno mjesto direktora u Srednjoškolski dom, zajedno i odvojeno tokom tog perioda, i konstantno vršili pritisak, govoreći da se sprovode određene provjere i istrage. Očigledno je da nisu žurili sa uzimanjem novca, već su željeli napraviti teren kako se radi o velikoj istrazi, koju oni mogu spriječiti uz odgovarajući novčani iznos – otkrio je ranije naš izvor iz Republičkog javnog tužilaštva.

Strahovali od najgoreg

U kojoj mjeri je dvoje inspektora vršilo pritisak na Vidića, otkrio je i podatak da su Vidićeva porodica, ali i on lično strahovali od onog najgoreg.

– Nakon višemjesečnog i sistematskog pritiska on se za pomoć obratio i jednom od načelnika u Policijskoj upravi Banjaluka. Ni tom načelniku nije bilo jasno zbog čega je direktor škole pod lupom inspektora bio duži vremenski period, ali ni činjenica da je jedan od načelnika intervenisao nije omela ni Grujića ni Florjanovu u njihovoj namjeri – ispričao je ranije izvor iz istrage.

Početkom 2020. godine uslijedila je konačna realizacija plana od strane dvoje inspektora kada su Vidiću ponudili da za “veći novčani iznos” završe dugogodišnje prijetnje i ucjene.

– Tražili su 20.000 maraka plus još 10.000 maraka. Govorili su kako je to novac za načelnike i tužioca, koji će biti isplaćen kada zvanično obustavi istragu, koja se navodno odnosila na nezakonito zapošljavanje. Nikada nisu otkrivali ko su načelnici, ni ko je tužilac. Moguće je da su na taj način pokrivali sebe, ali to će utvrditi dalja istraga u ovom slučaju – objasnio je ranije izvor Srpskainfo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu