Svijet

OSTAJE SAMO JEDNO PITANJE Argumenti za i protiv teorije da je Prigožinov avion srušen raketama

Stanovnici Tverske oblasti snimili su pad aviona u kojem se nalazio Jevgenij Prigožin, šef Vagner grupe. Očigledno je da je pilot izgubio kontrolu i da je avion bio u slobodnom padu.

Mjesto pada aviona
FOTO: RUSSIAN INVESTIGATIVE COMMITEE HANDOUT/EPA

Istovremeno, sudeći po zvuku, bar jedan motor nastavlja da radi, oblak dima ostaje iza aviona. Neki dijelovi, kao što su krila i rep, pali su odvojeno.

Sve ovo jasno ukazuje da je padu prethodila eksplozija, piše nezavisni ruski medij Meduza u sažetoj analizi nesreće u kojoj je poginuo Jevgenij Prigožin.

Ostaje samo jedno pitanje: da li se eksplozija dogodila unutar aviona ili van njega, odnosno kao posljedica pogotka projektila?

Predstavnici ruske Federalne agencije za vazdušni saobraćaj navodno već tvrde da je u avionu došlo do eksplozije, odnosno da nije oboren. Prema drugim izvorima, razmatraju se sve opcije.

Avion pao u Rusiji
FOTO: WAGNER TELEGRAM ACCOUNT/ANADOLIJA

Postoje argumenti protiv ove verzije da je došlo do unutrašnje eksplozije.

– Na jednom od video snimaka se vidi oblak koji podsjeća na trag protivvazdušne rakete. Vor monitor je objavio sliku tog traga uz riječi “Ovo nije nesrećan slučaj”.

– Očevici na snimku govore o dvije eksplozije koje su prethodile padu. Lansiranje dvije rakete PVO na isti cilj je standardna praksa koja povećava vjerovatnoću pogađanja cilja.

– Na pojedinim dijelovima letjelice vidljivi su tragovi slični rupama koje nastaju pri pogotku protivvazdušne rakete. Ali rezolucija fotografije je niska, tako da je nemoguće precizno procijeniti prirodu tragova. Na olupini koja se raspala od letjelice nema tragova.

Postoje i argumenti u korist unutrašnje eksplozije.

– Prema sajtu Flajtradar 24, avion se popeo na visinu od 28.000 stopa (više od 8,5 kilometara) prije nego što se srušio. Ne mogu svi sistemi protivvazdušne odbrane da obore letjelicu na takvoj visini. Stoga se odmah može odbaciti teorija da je avion napadnut prenosnim protivvazdušnim raketnim sistemima (koje bi teoretski mogli da koriste diverzanti), pa čak i protivvazdušnim odbrambenim sistemima kratkog dometa. U najmanju ruku, potreban je sistem srednjeg dometa (npr. Buk), koji treba da se nalazi blizu rute kojom leti avion.

Pročitajte još

– Moćne rakete ovakvih sistema nanijele bi mnogo ozbiljnije oštećenje letjelici nego što se vidi na snimcima: u slučaju pogotka bojevom glavom od 70 kilograma, avion ove veličine bi se vjerovatno raspao na mnogo veći broj fragmenata.

Pitanje uzroka eksplozije ima očigledne političke implikacije. Ako je avion oboren protivvazdušnom raketom, onda će se moći nedvosmisleno govoriti o umiješanosti ruskih snaga bezbijednosti. Eksplozija u unutrašnjosti dozvoljava gotovo sve verzije, a ne isključuje moguću umiješanost ruskih vlasti.

Prema pravilima Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO), nesreću bi trebalo da istražuje lokalna vlast, u ruskom slučaju Međunarodni komitet za vazduhoplovstvo, uz učešće proizvođača aviona, brazilske Embraer SA.

Šef Vagnera Jevgenij Prigožin
FOTO: CNN/YOUTUBE/SCREENSHOT

Avion se srušio se u regionu Tver dok je letio između Moskve i Sankt Peterburga. Na snimku objavljenom na internetu očigledno se vidi kako mali mlaznjak vuče oblak dima prije nego što je udario u zemlju i izbio u plamen.

Vodeći istraživački novinar o ruskim temama Hristo Grozev prije samo 10 dana dao je izjavu u kojoj je precizirao da će u roku od šest mjeseci ili će Prigožin biti mrtav ili će se desiti još jedan državni udar.

Medijski kanali povezani sa Vagnerom brzo su sugerisali da je ruska protivvazdušna raketa oborila avion.

Vođa Vagnera Jevgeniji Prigožin postao je poznat svjetskoj javnosti nakon uloge njegove plaćeničke grupe u ratu u Ukrajini, piše Index.hr.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu