Društvo

"Ostalo je još mnogo posla" Cilj povećanje zastupljenosti žena u svim sferama društva

Žene u BiH se uporno suočavaju sa preprekama koje ih onemogućavaju da se potpunije angažuju u javnom životu, ali su isto tako uporne i odlučne da promijene to stanje stvari, ukazale su šef Misije OEBS u BiH Ketlin Kavalek i ambasador Švedske Johana Stromkvist.

"Ostalo je još mnogo posla" Cilj povećanje zastupljenosti žena u svim sferama društva
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

One su u zajedničkom saopštenju, povodom 8. marta Međunarodnog dana žena, istakle da su nedavno održani opštinski izbori u BiH još jednom pokazali koliko su žene nedovoljno zastupljene u politici, kao što je to slučaj i u drugim ključnim liderskim ulogama.

Pročitajte još

U saopštenju se ukazuje da se društva mogu razvijati na miroljubiv, održiv i prosperitetan način samo onda kada žene i muškarci uživaju jednaka prava, jednak nivo zastupljenosti i imaju jednak pristup resursima.

– U ovom trenutku se suočavamo ne samo sa jednom, nego sa dvije globalne krize – pandemijom i klimatskom krizom. Jasno je da su nam potrebni znanje i vještine svih nas da prevaziđemo tu situaciju i da stvorimo bolju budućnost za sve nas. Zbog toga cilj mora biti da se poveća zastupljenost žena na svim nivoima i u svim sferama društva – poručuje se u saopštenju.

One navode da je istraživanje OEBS pod nazivom “Dobrobit i bezbjednost žena” pokazalo da je skoro 30 odsto žena u BiH iskusilo najmanje jedan oblik seksualnog uznemiravanja, a samo tri odsto ih je to prijavilo policiji.

– Još je ostalo mnogo posla da se uradi da bismo se pravilno uhvatili u koštac sa problemom uznemiravanja u BiH. Političke stranke trebaju ponuditi punu podršku ženama i koje žele da učestvuju u javnom životu. Policija i pravosuđe moraju težiti potpunom sprovođenju Zakona o ravnopravnosti polova, te istražiti i procesuirati zvaničnike koji koriste klevetnički ili seksistički govor, koji šire dezinformacije ili ugrožavaju nečiju ličnu bezbjednost – navodi se u saopštenju

One podsjećaju da je BiH već usvojila zakonske odredbe i politike djelovanja neophodne za borbu protiv uznemiravanja i da je sada potrebno njihovo sprovođenje i politička podrška.

– U međuvremenu, svi možemo pomoći iskazujući solidarnost sa hrabrim ženama koje su odlučile da progovore i usprotive se svakom obliku rodno zasnovanog nasilja, uznemiravanja ili napada, onda kada budemo svjedoci toga. Važno je da žene i muškarci saslušaju iskustva drugih i da sarađuju na stvaranju bolje i sigurnije budućnosti za sve – ističe se u saopštenju.

Misija OEBS u BiH i Ambasada Švedske u Sarajevu žele da na Međunarodni dan žena pruže podršku prijeko potrebnom razgovoru o rasprostranjenosti i šteti koju uzrokuju napadi na žene i uznemiravanje žena u javnoj sferi.

“Ućutkivanje, zastrašivanje i vrijeđanje žena koje žele da učestvuju u javnom životu je poražavajuće ne samo za napadnute žene, već i za cjelokupno društvo”, poručili su iz OEBS-a i Ambasade Švedske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu