Kultura

Ostavila je značajan trag u kinematografiji: U Beogradu otvorena izložba o prvoj srpskoj rediteljki Soji Jovanović

U Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu večeras je otvorena izložba posvećena velikanu srpske kinematografije Soji Jovanović, prvoj srpskoj rediteljki dugometražnih igranih filmova.

Ostavila je značajan trag u kinematografiji: U Beogradu otvorena izložba o prvoj srpskoj rediteljki Soji Jovanović
FOTO: ALEKSANDAR SLAVKOVIĆ / RAS SRBIJA

Na ovaj način multimedijalnom izložbom “Soja Jovanović snovi u boji” autora Irine Kondić, Jugoslovenska kinoteka obilježila je stotinu godina od rođenja Sofije Soje Jovanović.

Izložbu je otvorila ministar kulture i informisanja Srbije Maja Gojković, koja je podsjetila na neizmjeran doprinos Soje Jovanović srpskoj i svjetskoj kulturi i kinematografiji.

– Podatak da je riječ o prvoj ženi autoru dugometražnih igranih filmova u Srbiji, samo je dio slike o jednoj višestruko nadarenoj umjetnici. Svojim filmovima i predstavama stala je u red najznačajnijih filmskih, pozorišnih i televizijskih stvaralaca na ovim prostorima – rekla je Gojkovićeva.

Ona je naglasila da je Soja Jovanović bila jedan od rodonačelnika, a kasnije i simbola spajanja modernog i tradicionalnog u domaćoj kinematografiji, saopšteno je iz Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Pročitajte još

Gojkovićeva je istakla da je Soja Jovanović po uzoru na svog djedu-strica Paju Jovanovića, čuvenog srpskog slikara, inspiraciju za svoje radove nalazila u djelima velikih srpskih pisaca, kao što su Branislav Nušić, Stevan Sremac, Branko Ćopić ili Jovan Sterija Popović.

Zahvaljujući tome, dodala je Gojkovićeva, nastali su klasici srpske kinematografije kao što su “Sumnjivo lice”, zatim prvi jugoslovenski dugometražni film u boji “Pop Ćira i pop Spira”, te “Dr”, “Orlovi rano lete”, “Silom otac”, “Put oko svijeta”.

Osnovni dio izložbe u centralnom holu zdanja Kinoteke u Uzun Mirkovoj ulici čini podsjećanje na sve igrane filmove koje je Soja Jovanović režirala – Sumnjivo lice (1954), Pop Ćira i pop Spira (1957), Diližansa snova (1960), Dr (1962), Put oko svijeta (1964), Orlovi rano lete (1966), Pusti snovi (1968) i Silom otac (1969).

Prateća građa obuhvata plakate, fotografije, skice, a tu su i originalni kostimi iz filmova, dok posebnu atrakciju predstavlja umjetnička instalacija visine devet metara koja spaja ilustracije Alekse Gajića s vremenskom linijom na kojoj je hronološki data biografija Soje Jovanović.

Kinoteka će ovaj jubilej obilježiti i digitalnom restauracijom popularne komedije Soje Jovanović “Pop Ćira i pop Spira” iz 1957. godine, koja će se naći pred publikom 8. marta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu