Društvo

"Ovaj broj treba pomnožiti sa dva ili tri da bi dobili realnu sliku" Epidemija velikog kašlja i dalje u porastu, doktori ZABRINUTI

Iz dana u dan povećava se broj oboljelih od velikog kašlja. U Srbiji je, prema podacima Instituta "Batut", do 12. januara potvrđen kod 1.051 osobe.

"Ovaj broj treba pomnožiti sa dva ili tri da bi dobili realnu sliku" Epidemija velikog kašlja i dalje u porastu, doktori ZABRINUTI
FOTO: PIXEL-SHOT/SHUTTERSTOCK

I dalje je najviše oboljelih u Јužnobačkom okrugu i Beogradu, gdje je prijavljena epidemija. Da bi se dalje širenje suzbilo, potrebno je vakcinisati svu djecu koja nisu kompletno vakcinisana, kaže epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje Srbije Ivana Begović Lazarević i dodaje da oni koji imaju simtome treba da ostanu kod kuće.

Prije 10 dana u Beogradu je bilo registrovano 492 oboljelih od velikog kašlja, a sada se približavamo broju od 600 prijavljenih slučajeva, najviše u uzrastu od 10 do 19 godina. Prednjače djeca uzrasta od 12, 13 i 14 godina koja su se uglavnom zarazila u školi.

– Ovaj broj vjerovatno treba pomnožiti dva ili tri puta da bismo dobili realnu sliku, jer mnogi se nisu javili ljekaru – kaže Ivana Begović Lazarević.

Pročitajte još

Ističe da ovako veliki broj oboljelih nije očekivan, jer ne samo posljednjih godina, već čitave prethodne decenije nije bilo puno slučajeva. Problem je i što nemamo željeni obuhvat od 95 odsto vakcinisanih, ali dodaje da vakcina ne štiti čitavog života, piše RTS.

– Najviše obolijevaju deca u uzrastu od 12 do 14 godina, koja su kompletno vakcinisana sa dvije do tri godine. Poslije 10 godina od imunizacije više niste zaštićeni. Takođe, ako jednom preležite veliki kašalj ne stičete doživotni imunitet, možete da obolite i dva, tri puta puta u toku života – navodi doktorka Begović Lazarević.

Poručuje da se najčešće komplikacije javljaju kod odojčadi, kod kojih može doći i do upale pluća, a u tom uzrastu je i najveći rizik od smrtnog ishoda.

Objašnjava da su simptomi na početku slični prehladi, bez specifičnog kašlja, da bi se onda tokom nekoliko nedelja taj kašalj intevizirao i može da traje i do osam nedelja.

“Da bi se dalje širenje suzbilo, potrebno je svu djecu koja nisu kompletno vakcinisana, a oni koji imaju simtome treba da ostanu kod kuće, jer je riječ o bakterijskoj infekciji”, dodaje Begović Lazarevićeva.

Prema trogodišnjem planu imunizacije, tek od sljedeće godine predviđena je vakcinacija starijih uzrasta i to prije svega djece koja idu u 8. razred.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu