Zdravlje

Ovo na prazan stomak "pravi čuda": Nutricionista otkrio da li voda sa limunom i JABUKOVO SIRĆE prije doručka pomažu da siknete kilograme

Na društvenim mrežama mnogi se kunu u napitak od limuna ili jabukovog sirćeta sa malo tople vode kao dio jutarnje rutine, tvrdeći da je to odlično za probavu i mršavljenje. Ali, da li je ovaj trend koji se poput požara širi na društvenim mrežama zaista djelotvoran? Nutricionistkinja Fiona Štajnberger dala je odgovor na ovo pitanje.

Jabukovo sriće
FOTO: FREEPIK

Ideja zaista zvuči primamljivo: ako ujutro pomiješate sok od pola limuna ili jabukovo sirće s mlakom vodom i popijete na prazan želudac, činite nešto dobro za svoje zdravlje. Oni koji praktikuju ispijanje navedenih kombinacija prije doručka kažu da su izvanredne za podsticanje probave i ubrzavanje metabolizma. Ovu rutinu, navodnom, praktikuju Bijonse, Dženifer Aniston i Gvinet Paltrou, kao i brojni influenseri koji tvrde da su oba napitka izvanredna za mršavljenje.

Pročitajte još

Ali, iza ovog trenda nema mnogo naučnih dokaza, kaže dijetetičarka i nutricionistkinja Fiona Štajnberger za bečki Derstandard.

– Limun sadrži vitamin C i antioksidans je, tako da je dobar za naš imuni sistem. Ali jedva da postoje visokokvalitetne studije koje dokazuju pozitivan učinak vode s limunom ujutro -pojašnjava nutricionistkinja Štajnberger, piše Žena Blic.

Kako mlaka voda djeluje na organizam?

FOTO: BELLE AMIE POPODNE/YOUTUBE SCREENSHOT
FOTO: BELLE AMIE POPODNE/YOUTUBE SCREENSHOT

Uopšteno, velika čaša mlake vode ujutro prije doručka svakako nije loša ideja. Time se reguliše ravnoteža vode, jer je tijelo obično ujutro dehidrirano. Često se kaže da dodatak limuna takođe stimuliše probavu i proizvodnju želudačnog soka.

– Ali to nije istina. Mlaka voda na prazan želudac ionako podstiče probavu, tako da vam limun ne treba – tvrdi Štajnberger.

Ona dodaje da je u redu da dodate malo limunovog soka u veliku čašu mlake vode koju ćete popiti posle buđenja, ali samo pod uslovom da dobro podnosite tu kombinaciju.

Ne može svako da toleriše askorbinsku kiselinu na prazan želudac; u najgorem slučaju može da dovede do gorušice, dijareje ili povraćanja. Osim toga, s ovim trendom uvijek treba paziti na zdravlje zuba. Kiselina iz limunovog soka može da nagriza zubnu gleđ. Zato, ako pijete vodu sa limunom, nemojte odmah zatim da perete zube, jer će četkica pojačati negativan efekat. Bolje je da isperete usta čistom vodom ili, još bolje, da koristite slamčicu, jer tada voda s limunom manje dolazi u dodir sa zubima – savjetuje nutricionistkinja.

dijabetičar mjeri šećer
FOTO: FREEPIK

I još nešto bi trebalo imati na umu: voda sa limunom može da bude mlaka, ali nikako vruća. Naime, vitamin C je termolabilan, uništava se na temperaturi iznad 70 stepeni. Sve u svemu, zaključak nutricionistkinje o trendu koji hara internetom je: “Ne pomaže, a može da naškodi.”

Jabukovo sirće za šećer u krvi

Slično je i s popularnošću jabukovog sirćeta. Na društvenim mrežama često se može pročitati da čaša vode sa jednom ili dvije kašičice jabukovog sirćeta na prazan stomak “pravi čuda”. Navodi se da ovaj napitak stimuliše probavu i jača crijevnu floru. Malo je, zapravo, drugih kućnih lijekova kojima se pripisuje toliko pozitivnih učinaka kao jabukovom sirćetu.

Međutim, istraživanje je i u ovom slučaju prilično tanko, ali postoji barem nekoliko nagovještaja i tragova. Neka istraživanja u kojima su učestvovale osobe sa dijabetesom tipa 2 pokazala su da jabučna kiselina može da reguliše šećer u krvi.

FOTO: PAVEL DANILYUK/PEEXELS
FOTO: PAVEL DANILYUK/PEEXELS

– Pogotovo prije obroka bogatog ugljenim hidratima, voda sa jabukovim sirćetom može imati pozitivan učinak na šećer u krvi – kaže nutricionistkinja Štajnberger.

Šta se, zapravo, krije iza svega? Najvjerovatnije je da kratkolančana masna kiselina iz jabukovog sirćeta ima pozitivan učinak na osjetljivost na insulin. Zbog toga insulin tada može bolje da radi, a ćelije da lakše apsorbuju šećer. Ovo smanjuje skokove šećera u krvi s naknadnim gubitkom performansi i žudnjom, a vi se duže osećate siti.

– Ne radi se o tome da jabukovo sirće sa vodom pijete ujutro na prazan stomak, nego 15 do 20 minuta pre obroka. Ali, taj efekat ne mora se nužno postići mlakom vodom sa jabukovim sirćetom. Ako koristite jabukovo sirće kao prelive za salatu, vjerovatno ćete dobiti isti efekat. A salata vam daje i malo vlakana – podsjeća nutricionista.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu