Nutricionistkinja Keli Džons upozorava da bi osobe koje uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi trebalo da se posavjetuju s ljekarom prije nego što povećaju unos špargli, jer u većim količinama mogu uticati na djelovanje nekih lijekova.
Kako špargle utiču na zdravlje?
Poboljšavaju varenje Špargle su bogate vlaknima, a nutricionistkinja Stejsi Roberts-Dejvis objašnjava da sadrže inulin – prebiotik koji hrani dobre bakterije u crijevima. Na taj način podstiču zdravo varenje, smanjuju nadimanje i poboljšavaju redovnost stolice, piše Parade.
Podižu nivo energije Iako nisu bogat izvor proteina, špargle sadrže B-vitamine poput tiamina, riboflavina i B6, koji učestvuju u pretvaranju hrane u energiju. Vlakna takođe pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.
Pomažu pri mršavljenju: „Odlične su za regulisanje tjelesne težine jer su niskokalorične i bogate vlaknima, što doprinosi dužem osjećaju sitosti“, kaže nutricionistkinja Alison Brigam.
Jedna porcija ima samo 28 kalorija, a može vam pomoći da duže ostanete siti.
Čuvaju vid: „Špargle su izvrstan izvor vitamina A u obliku beta-karotena, koji se u tijelu pretvara u retinol – ključan za dobar vid, uključujući noćni vid i percepciju boja“, objašnjava Keli Džons.
Štite od hroničnih bolesti: „Zahvaljujući antioksidansima i vlaknima, špargle smanjuju upalne procese u tijelu i podržavaju zdravu crijevnu floru, što može pomoći u prevenciji bolesti poput dijabetesa, autoimunih poremećaja i problema s mentalnim zdravljem“, piše b92.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu