Biznis

OZBILJNI EKONOMSKI PROBLEMI U Kini došlo do pada prihoda lokalnih samouprava

Kineske provincije suočavaju se sa budžetskim manjkom od bilion dolara, smanjujući fiskalnu moć za finansiranje infrastrukturne potrošnje i smanjenje poreza, i povećavajući rizike za drugu najveću svetsku ekonomiju 2023. godine.

OZBILJNI EKONOMSKI PROBLEMI U Kini došlo do pada prihoda lokalnih samouprava
FOTO: MARK R. CRISTINO/EPA

Tajming ne može biti gori za kreatore politike u Pekingu, jer se ekonomija koleba pod teretom rizika od globalne recesije, rastućih troškova robe, rastuće geopolitičke napetosti i široko rasprostranjenih blokada zbog kovida.

Lokalne samouprave su dugo bile pokretač kineskog rasta, ali opadanje prihoda od prodaje državnog zemljišta u svetlu tekućeg suzbijanja duga u sektoru ozbiljno je narušilo njihovu finansijsku moć – situaciju koja je ove godine pogoršana slabim rastom Kine, slabim porezom prihoda i osakaćenih ograničenja kovida.

Lokalne samouprave takođe moraju da otplate dugove u narednim mesecima, što predstavlja još veći finansijski bol i ograničava njihovu sposobnost da ispune zahteve Pekinga za povećanje potrošnje. Mnogi od njih su već pribegli smanjenju plata, smanjenju broja zaposlenih, smanjenju subvencija, pa čak i nametanju nesrazmerno visokih kazni da bi pokrili manjak budžeta.

U prvih osam meseci, 31 kineski region na nivou provincija prijavio je jaz između opštih javnih prihoda i rashoda od ukupno 6,74 biliona juana (948 milijardi dolara). To je najširi period u periodu od najmanje 2012. godine, pokazuju proračuni Rojtersa na osnovu podataka lokalnih vlasti u protekloj deceniji, pri čemu su naseljene provincije Sečuan, Henan, Hunan i Guangdong trpele najveće nedostatke.

U istom periodu, prodaja državnog zemljišta, koja se računa odvojeno, pala je za 28,5 odsto na godišnjem nivou na 3,37 biliona juana, dodajući hitnost potrebi da se povrati finansijsko zdravlje zaduženih firmi za nekretnine.

– Sa sporijim rastom ove godine, očekujemo da će fiskalni deficiti za regionalne i lokalne samouprave ostati značajni, odražavajući usporavanje imovine i dugotrajne efekte korona virusnog šoka – rekla je Jennifer A. Wong, analitičarka u agenciji Moodi's, koja očekuje ekonomski rast u 2022. sporo na 3,5 odsto sa 8,1 odsto u 2021.

U prošlosti su nedostaci bili u velikoj meri nadoknađeni transfernim isplatama iz centralne vlade i prenošenim sredstvima iz prethodnih godina, ali analitičari kažu da bi zahlađenje ekonomskog rasta ovog puta moglo ograničiti takvu pomoć. Kreatori politike će takođe biti oprezni u pogledu povećanja fiskalne slabosti uz pomoć velikih monetarnih stimulacija, jer je talas globalnih povećanja kamatnih stopa da bi se obuzdala usijana inflacija doveo do porasta prinosa na američke obveznice, povećavajući jaz u prinosu između američkog i kineskog duga, prenosi Blic Biznis.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu