Društvo

Pametne kamere potrebne i Prijedoru

Grad Prijedor bi trebao da planira novac za modernizaciju sistema video-nadzora, odnosno nabavku ANPR ili „pametnih“ kamera, koje  imaju mogućnost prepoznavanja registarskih oznaka na vozilima, kao što je to slučaj u svim većim gradovima u Srpskoj.

Pametne kamere potrebne i Prijedoru
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Moderni video-nadzor mora da bude uveden sa ciljem praćenja ubrzanog napretka informatičkih tehnologija, te zbog povećanja lične bezbjednosti građana i bezbjednosti u saobraćaju u preventivnom smislu, kao i brzini reagovanja policije u represivnom smislu.

Ovo je zaključeno na posljednoj sjednici Foruma za bezbjednost zajednice Prijedora.

O stanju video-nadzora učesnike Foruma je izvjestio načelnik Sektora policije Policijske uprave Prijedor, Mario Milašin.

– Postojeći sistem video-nadzora u gradu, u tehničkom smislu, nije funkcionalan i zahtijeva potpunu rekonstrukciju i modernizaciju. Njega sada čini ukupno 13  kamera s pripadajućom tehničkom opremom za snimanje video-zapisa i monitoring. Od navedenog ukupnog broja kamera, u funkciji su dvije kamere, i takva situacija traje već duže vrijeme – rekao je Milašin.

FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

On je naveo da instalirana oprema ne zadovoljava standarde Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, propisane  dokumentom „Preporuke o uslovima i načinu realizacije sistema video-nadzora na raskrsnicmama“.

– Iako je instalirana oprema u vlasništvu Grada, nadzor i snimanje javnog mjesta je isključivo policijsko ovlašćenje. Poštujući Zakon o zaštiti ličnih podataka u BiH, MUP RS je registrovan u Agenciji za zaštitu ličnih podataka u BiH kao kontrolor koji vodi, obrađuje, i utvrđuje svrhu i način obrade ličnih podataka na osnovu zakona ili propisa. S tim u vezi, jedino je MUP RS ovlašćen za snimanje i nadzor javnih površina, pa prema tome pristup sistemu video-nadzora javnih površina trećim licima mora biti onemogućen – kaže Milašin.

FOTO: GRADSKA UPRAVA PRIJEDOR
FOTO: GRADSKA UPRAVA PRIJEDOR
Forum za bezbjednost Prijedor

Dodao je da je neophodno kamere koje su instalirane za potrebe Grada uključiti u sistem video-nadzora MUP RS.

Zamjenik predsjedavajućeg Foruma za bezbjednost zajednice Prijedor, Draško Đenadija, kaže da je nedostatak novca problem u uvođenju modernog sistema video-nadzora.

– Treba tražiti eksterne izvore finansiranja. Dobar primjer za to su Banjaluka i Trebinje, gdje su ovi sistemi riješeni zahvaljujući novčanoj pomoći Vlade Republike Srpske. Radi se o oko pola miliona maraka – naveo je Đenadija.

Gradonačelnik Prijedora Dalibor Pavlović je ranije najavio da je u planu postavljanje pametnih kamera na području Prijedora, ali da će ovaj plan biti usklađen s količinom novca u gradskoj kasi za 2021. godinu.

Vršilac dužnosti načelnika Odeljenja za saobraćaj i komunalne poslove grada Prijedora, Dragoslav Kabić, na jednoj od sjednica Skupštine grada Prijedora je rekao da je zbog povećanja bezbjednosti učesnika u saobraćaju razmatra mogućnost uvođenje kamera koje bi bile predane Policijskoj upravi Prijedor na upravljanje.

Trotineti i znakovi

Predstavnik Radio kluba „Kozara“, Ognjen Vukić, na sastanku Foruma za bezbjednost zajednice Prijedor je pitao šta je s inicijativom za postavljanje saobraćajnih znakova za ograničenje brzine na ulazima u grad i kako je regulisana oblast upotrebe električnih trotineta na javnim površinama i u saobraćaju, jer je primjećeno da se oni voze i šetalištem u glavnoj ulici.

Predstavnik Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Prijedor, Goran Gavranović, rekao je da se nastavljaju napori za postavljanje odgovarajućih znakova i da policija, a i Forum, nisu zadovoljni tumačenjem koje su dobili od preduzeća “Putevi RS”. Objasnio je da upotreba električnih trotineta za sada nije pravno uređena, te da se čeka donošenje odgovarajućih propisa.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu