U zadnjih mjesec dana u UKC RS desila su se čak tri samoubistva, što je veoma uznemirilo građane, koji se pitaju zbog čega se to dešava.
Upravo zbog toga ekipa Srpskainfo razgovarala je sa psiholozima i stručnjacima o problemima koji dovode do povećanog broja samoubistava.
Prema tvrdnjama stručnjaka, svaki peti bolesnik sa COVID-19 u roku od 90 dana razvije mentalne bolesti.
Psiholog Sonja Stančić rekla je za Srpskainfo da je simptomatično da su se tri samoubistva desila za tako kratak period u jednoj zdravstvenoj ustanovi.
– Svakako tu treba istražiti šta se tačno desilo i šta je dovelo do toga. Jedan od glavnih problema je to što ni Univerzitetski klinički centar, a ni druge bolnice nemaju dovoljan broj zaposlenih psihologa, dok u isto vrijeme na Birou za zapošljavanje se nalazi veliki broj nezaposlenih psihologa. Nije adekvatna politika zapošljavanja psihologa – pojašanjva Stančićeva.

Ona dodaje da je korona virus svakako uticao na mentalno zdravlje ljudi, ali i da se u principu u BiH ne poklanja dovoljno pažnje o ovom problemu.
– Kod nas je još uvijek sramota pričati o mentalnom zdravlju i to je problem. Treba preduzeti preventivne korake koji bi doveli da se spriječe samoubistva, a ne da se nešto poduzima kada se to desi – kaže psiholog Sonja Stančić.
Prema njenim riječima u Evropi i svijetu tokom prošle godine povećan je broj samoubistava, a BiH spada u zemlje sa nižim rizikom od samoubistava.
Sličnog mišljenja su i druge njene kolege sa kojima smo razgovrali.
Kažu da se kod građana javlja strah od smrti, bojazan za sebe i članove porodice te strah od gubitka kontrole nad situacijom. Često se traži pomoć zbog anksioznih tegoba kao i napada panike.
Pacijenti oboljeli od Covida 19 se istovremeno bore i sa psihičkim posljedicama, prema aktuelnim studijama sa nesanicom se bori 42 odsto, poremećenom pažnjom ili koncentracijom 38 odsto, anksioznošću 36 odsto, problemima s pamćenjem 34 odsto, depresivnim raspoloženjem 33 odsto, zbunjenoću 28 odsto i promijenjenom svješću 21 odsto oboljelih.
Prema tvrdnjama strčunjaka, svaki peti bolesnik od kovida veoma brzo razvije mentalnu bolest, mnogi pacijenti koji su preživjeli COVID-19 vjerovatno će biti u većem riziku od razvoja mentalnih bolesti.
Svaki peti preživjeli imao je prvu dijagnozu anksioznosti, depresije ili nesanice.
U toku prošle godine na području Republike Srpske 218 osoba se ubilo, a najčeše se radilo o osobama starije životne dobi, što je 7,9 odsto više nego godinu ranije.
Prema podacima iz MUP Srpske, od ukupnog broja, 170 onih koji su sebi oduzeli život je muškog pola, a 48 ženskog.
Stručnjaci kažu da se samoubistva najčešće događaju kada su osobe socijalno i emocionalno hendikepirane, a to znači da su u poziciji da ne zadovoljavalju primarne potrebe.
Dodaju da ljudi prvo padaju u psihičku krizu, jer svakom suicidu prethodi poremećaj određenog psihičkog stanja kod ljudi.
Oni ne vidi cilj, ne vide svrhu života, njihova perspektiva je narušena ili srušena i onda vide satisfakciju u tome da drugima izazovu bol i žaljenje.
Stručnjaci ističu da svaki slučaj samoubistva zahtjeva uvid u stanje ili vještačenje da se vidi u kojim uslovima je osoba odrasla, jer vidljivo je da je na to uticalo više faktora koji su je destabilizovali.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu