Magazin

PET NEGATIVNIH POSLJEDICA Ispijanje previše kafe u danu vodi do ovih smetnji

Preporuka je da se ne konzumira više od 28 šoljica kafe sedmično, što je oko četiri šaljice dnevno.

kafa soljica
FOTO: THE OPTIMIST CLOUD/YOU TUBE/SCREENSHOT

Međutim, prekomjerno pijenje može uzrokovati negativne posljedice na nečije zdravlje.

Jedna studija koja je procjenjivala 40.000 odraslih otkrila je da ispijanje više od prosječne četiri šoljica kafe dnevno uzrokuje neprijatne nuspojave na njihovim tijelima.

Nedavna studija Evropskog kardiološkog društva otkrila je da su prihvatljive dvije do tri šoljice dnevno.

Osim toga, primjećeno je da sve vrste kafe, mljevena, instant i kafa bez kofeina, imaju pozitivne posljedice koji mogu produžiti život.

Međutim ako ste jedan od onih koji prekoračuje ove doze, možda bi bilo pametno da procijenite ove popratne pojave, prema istraživanju.

Osjećaj tjeskobe

Tipična šoljica sadrži 95 miligrama kofeina. Dakle, ako biste popili više od četiri šoljice kafe, unijeli biste oko 500 miligrama kofeina dnevno.

Jedna studija koju je sproveo Dnevnik Psihofarmakologije izvještava da veliki konzument kofeina može osjetiti visoki nivo stresa, tjeskobe pa čak i depresije.

Studija kaže da se konzumacija više od 1000 miligrama kofeina sedmično čak pokazala kao prediktor visoke anksioznosti.

Dok su tjeskoba i stres stvari o kojima treba razgovarati s medicinskim stručnjakom, posebno u pogledu mentalnog zdravlja, također je važno procijeniti unos kofeina i okrenuti se boljim navikama u budućnosti.

žena pije kafu
FOTO: THE OPTIMIST CLOUD/YOU TUBE/SCREENSHOT

Redovno konzumiranje kafe može uzrokovati probleme s normalnim obrascima spavanja, naročito ako popodne uživate u šoljici omiljenog napitka.

Jedno je istraživanje ocjenjivalo 197 srednjoškolaca, gdje je mješoviti broj korisnika s umjerenim unosom kofeina prijavio ranojutarnje buđenje i dnevnu pospanost u poređenju sa grupom koja je pila manje količine kofeina.

Iako postoji mnogo zdravstvenih dobrobiti redovnog ispijanja kafe, svođenje dnevnog unosa kafe na minimum, i to ujutru, može pomoći u kvalitetnijem spavanju noću.

Ubrzani otkucaji srca

Iako je jedna kontrolisana studija pokazala da ispijanje 100 miligrama kofeina između svakih sat do pet sati nije uzrokovalo ubrzanje otkucaja srca, ispijanje značajnih količina može dovesti do promjene ritma otkucaja, ali za to bi bila potrebna značajna količina kofeina.

FOTO: THE OPTIMIST CLOUD/YOU TUBE/SCREENSHOT
FOTO: THE OPTIMIST CLOUD/YOU TUBE/SCREENSHOT

Trema

Ako ste ikada osjetili drhtanje nakon previše šoljica kafe – to se zapravo može definisati kao predoziranje kofeinom, za koje Heltlajn navodi da može uzrokovati glavobolje, tremu, poteškoće sa spavanjem i već spomenuti, ubrzan rad srca.

Umor

Prirodno je okrenuti se kafi ili drugim oblicima kofeina, kada se osjećate umorno.

Ali konzumiranje previše kofeina zapravo može imati negativne poslejdice, pogotovo ako sadrži dodatne šećere.

Šoljica kafe
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

U studiji koju je objavila Inovacije u Kliničkoj Neuronauci, u kojoj su učesnici dobijali određene količine kofeinskih napitaka za energiju, redovno ispijanje kofeinskih napitaka, naročito onih sa šećerom, uzrokovalo je mentalni umor kod učesnika.

Kada planirate spavati, nemojte posegnuti za kafom jer ćete ostati budni, a poremećen san kasnije će uzrokovati još veći umor tokom dana, stvarajući začarani krug, prenosi Kliks.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu