Kurc je na Samitu o zapadnom Balkanu u Beču podsjetio i da je njegova zemlja pomogla u koordinaciji sa EU kako bi Balkan dobio 600.000 doza vakcina.
Kurc je naveo da je pandemija virusa korona dovela do toga da se o drugim temama jedno vrijeme nije moglo razgovarati, ne samo u EU, nego i na Balkanu.
– Sa predstavnicima zemalja zapadnog Balkana razgovarali smo o zajedničkoj borbi protiv pandemije. Pandemiju smo pobijedili tek onda kada sve zemlje dobiju bitku u Evropi protiv ove bolesti – rekao je Kurc, obraćajući se novinarima.
On je naveo da je za Austriju Balkan izrazito relevantan region s kojim je povezana privredno, istorijski i kulturalno i kroz veze među ljudima.
– Imamo mnogo ljudi u Austriji koji imaju korijene na zapadnom Balkanu, a u nekim od zemljama tog regiona smo jedan od najvažnijih investitora – rekao je Kurc.
Kada je riječ o uvođenju zelenog pasoša i odeđene bezbjednosne regulative za putovanje koje se pregovaraju unutar EU, Kurc je rekao da zagovara da to ne ostane samo ograničeno za zemlje članice Unije, nego i da se ova pravila usklade i sa trećim zemljama uključujući i Balkan.
Govoreći o pitanju perspektive pridruživanja zemalja Balkana EU, Kurc je naveo da postoje izazovi, posebno apostrofirajući pitanje odnosa Beograda i Prištine, te mnoge reforme koje zemlje regiona moraju da sprovedu.
– Ima nekog napretka koje treba priznati. Pozitivan privredni razvoj Srbije, te sprovedene reforme u nekim od zemalja zapadnog Balkana. Austrija će nastaviti da zagovara da funkcioniše proces reformi koje se moraju prepoznati u Briselu – rekao je Kurc.
On je ukazao da je pitanje ilegalnih migracija za mnoge zemlje EU problem, zbog čega uspjeh u borbi protiv ilegalnim migracija može da bude ostvaren samo zajedničkim naporima svih partnera.
– Izrazio bih zadovoljstvo partnerstvom koje Austrija ima sa zemljama zapadnog Balkana, zbog čega zahvaljujem za dobru razmjenu mišljenja koje smo imali. Razgovore ćemo nastaviti poslije podne, a biće prostora i za bilateralne razgovore – rekao je austrijski kancelar.
Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak podsjetio je da je Unija najveći investitor, davalac finansijskih sredstava i trgovinski partner zamljama Balkana.
Lajčak je naveo da 60 odsto investicija u zemlje Balkana dolazi iz EU, da se 70 odsto trgovine ostvaruje se Unijom, kao i da 80 odsto građana regiona podržava članstvo u ovaj evropski savez.
Prema njegovim riječima, EU se pokazuje kao pouzdan partner zemljama regiona u suzbijanju pandemije virusa korona, kojima je do sada za borbu protiv zaraze dato 3,3 milijarde evra, te da Unija ima devet milijardi evra predviđenih za ekonomski investicioni plan za Balkan.
– Istovremeno, 18 godina nakon samita iz Soluna, kada je jasno poslata poruka o budućnosti zemalja zapadnog Balkana u EU, mi smo u situaciji da je samo jedna zemlja postala članica EU, dvije zemlje pregovaraju o članstvu, ali u protekle dvije godine nisu postigle napredak, a druge čekaju na početak pregovora – ukazao je Lajčak.
On je najavio da će tokom ove godine biti potrebno organizovati još mnogo konferencija i sastanka EU sa zemljama Balkana, s ciljem ubrzanja procesa evropskih integracija.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu