Kako je saopšteno iz Koalicije NVO “Rijeke BiH”, Okružni sud Banjaluka je donio presudu kojom se poništava ekološka dozvola za ovo postrojenje.
Sud je uvažio tužbu Arhus centra u BiH protiv Rješenja o obnovljenoj ekološkoj dozvoli za HE „Buk Bijela“ na rijeci Drini koju je izdalo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, u maju 2018. godine – navodi se u saopštenju.
Ekolozi navode da su tužbu podnijeli zbog “proceduralnih nedostataka Rješenja o obnovi ekološke dozvole”, što je za Srpskainfo pootvrđeno i u nadležnom ministarstvu.
– Mi sudske presude ne komentarišemo, nego ih provodimo i tako će biti i u ovom slučaju. Dakle, radi se samo o formalnim, a ne i materijalnim razlozima za ovakvu odluku suda i mi ćemo postupiti po uputama suda – rekla je kratko za naš portal portparolka Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Gorjana Rosić.
Iz ovog odgovora može se naslutiti da će “Elektroprivreda RS”, kao investitor ponovo uputiti zahtjev za eko – dozvolu i da će je vjerovatno dobiti.
Ekolozi, međutim, uz formalne zamjerke, poput nepoštovanja rokova i procedura, te izbjegavanja javne rasprave, imaju i sasvim jasne stvarne razloge za protivljenje izgradnji ove elektrane.
– Tvrdi se da HE neće imati uticaja na rijeku Taru, ali te tvrdnje ne potkrepljuju nikakvi dokaza. S obzirom na to da je Tara glavna pritoka Drine i da bi akumulacija dostigla crnogorsku granicu, neizbježno je da će se neki uticaji pojaviti – navode ekolozi i podsjećaju da projekat Buk Bijela osporavan još od sedamdesetih godina prošlog vijeka, zbog uticaja na zaštićeni kanjon Tare u Crnoj Gori, koji je se nalazi na Uneskovoj listi svjetske baštine.
Ipak, kako nezvanično saznajemo Republika Srpska neće odustati od gradnje HE “Buk Bijela”, snage 93 megavata, a očekuje se da će se uz Kineze, sa kojima je već potpisan memorandum o izgradnji elektrane, projektu pridružiti i Srbija, što će dodatno ojačati zagovarače ovog projekta.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu