Svijet

Poplave u Libiji odnijele hiljade života: Evo šta su glavni faktori koji su doveli do stravičnih posljedica (VIDEO)

Dok je u oluji i razornim poplavama u Libiji do sada je život izgubilo više od 5.300 ljudi, a očekuje se da će broj mrtvih biti možda i veći od 20.000, postoji nekoliko faktora zašto su bile tako smrtonosne.

Poplave u Libiji odnijele hiljade života: Evo šta su glavni faktori koji su doveli do stravičnih posljedica (VIDEO)
FOTO: HANDOUT/EPA

Snažna oluja Danijel, koja je prethodno poharala Grčku, zahvatila je Libiju a slaba infrastruktura istočnog dijela i nisko položena područja učinile su već ratom razorenu zemlju posebno podložnom katastrofama, poput nezapamćene poplave koja je srušila dvije brane, tri mosta i odnijela čitava naselja, dok se hiljade ljudi vodi kao nestali.

– Voda je odnosila čitava naselja i na kraju ih odložila u more – rekao je Ahmed Misamari, portparol Libijske nacionalne armije.

Više objekata je uništeno u nižim područjima grada Derna, nakon što su poplavne vode preplavile rijeku koja se spuštala sa visoravni, piše Vašington post.

Nacija je zahvaćena nasiljem između zaraćenih frakcija više od decenije. Istočnim dijelom zemlje, gdje je došlo do poplave, vlada pobunjenička koalicija koju međunarodna zajednica ne priznaje, što dodatno otežava napore za pružanje pomoći i komunikaciju oko tog područja.

Kombinacija ekstremnog vremena, osjetljive geografije i slabih brana i puteva dovela je do najvećeg potopa za skoro čitav vijek.

Libijski Nacionalni meteorološki centar prijavio je rekordnih 414,1 mm kiše za 24 sata u Bajdi od nedjelje do ponedjeljka, prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji. Većina kiše pala je za svega šest sati, rekao je stručnjak za vrijeme Maksimilijano Herera.

Bajda prima svega oko 1,27 cm kiše u tipičnom mjesecu septembru, a oko 61 za godinu dana. Naučnici kažu da klimatske promjene učinile da obilne padavine postanu uobičajenije posljednjih godina. Oko 170 mm kiše palo je u Al Abraku u području Derne, a svjedoci su rekli Rojtersu da su poplavne vode dostigle nivo od čak tri metra. Ostala područja su primila od 150-240 mm kiše, a oluja je donijela i snažne vjetrove koji su duvali do 80 km/h.

Obilne padavine izazvala je oluja Danijel, koja je povezana sa smrtonosnim poplavama u Španiji i rekordnim vrućinama iznad velikih dijelova zapadne Evrope.

Prethodno je izazvala katastrofalne poplave u Grčkoj, Turskoj i Bugarskoj prošle nedjelje u kojima je stradalo najmanje 26 ljudi, a onda je oluja prešla u takozvani mediteranski ciklon koji se povremeno formira iznad Mediterana.

Postajala je sve jača kako je privlačila energiju iz “abnormalno” toplih voda, prije nego što je otišla na jug i “istovarila” obilne padavine iznad sjeveroistočne Libije, gdje je kiša koja je tekla niz planinski teren preplavila brane.

Nakon što je izgubila veliki dio svoje energije iznad sušnog terena Libije, intenzitet padavina je oslabio kako se kretala prema sjevernom Egiptu, gdje su zaostali vjetrovi podigli pješčanu oluju.

Pročitajte još

Istočni grad Derna je izgleda najteže pogođen poplavama. Grad je smješten na kraju doline Vadi Derna. Vadiji su uglavnom suve riječne doline, izuzev kišne sezone. Tri rijeke utiču u Dernu koju su štitile dvije, sada srušene brane.

Vodene bujice prodrle su kroz brane, odnoseći čitave zgrade u more.

Lučki grad sa oko 90.000 stanovnika je nisko položen, što ga čini podložnim poplavama. Tlo – suvo i ispucalo nakon dugog, toplog ljeta – nije sposobno da upije tako velike količine vode.

Grad kontroliše general Halifa Haftar, šef koalicije frakcija i neregularne frakcije boraca poznate kao Libijska nacionalna armija (LNA).

– Dernu su nekad držali islamistički ekstremisti. To je bilo područje koje je bilo najviše marginalizovano od svih drugih marginalizovanih – rekla je Postu Nataša Hol, istraživač Centra za strateške i međunarodne studije.

Infrastruktura

Iako nije jasno u kom su stanju bile brane prije poplava, infrastruktura širom Libije propada već više od decenije.

– Imali ste neku vrstu rutinskog zanemarivanja čitave infrastrukture u Libiji – rekla je Stefani Vilijams, bivši specijalni savetnik za Libiju generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, dodajući da su brane, postrojenja za desalinizaciju, električne mreže i putevi ostavljeni u zapuštenom stanju širom zemlje.

Ona je ukazala da je Derna na dnu veoma strmih planina i da će spuštanje konvoja pomoći niz put koji je sada izbrisan predstavljati logistički izazov.

Poplave nisu uobičajene u ovom regionu – jedna od posljednjih zabilježenih koja je pogodila sjever Afrike bila je davne 1927. u Alžiru – pa putevi i mostovi nisu sagrađeni da budu otporni na takve vrste katastrofa, što posebno važi za Dernu.

Sukob između 2018-19. nakon kojeg je Haftar zauzeo grad iz ruku islamista ostavio je uništenje za sobom a infrastruktura još nije potpuno obnovljena. Vlasti, takođe, nisu imale pravilnu komunikaciju sa narodom u vezi opasnosti.

– Obično imate robusni sistem ranog upozorenja kojim se građani upozoravaju da se evakuišu ili sklone. To nismo imali u ovoj situaciji – rekla je Hol, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu