Biznis

POSLOVNI BONTON Pazite na ove 3 stvari prilikom pozdravljanja ako želite da vas ozbiljno shvate

Naravno da nije tačno da će tvoj način pozdravljanja biti prvo što ljudi primjete na tebi.

rukovanje
FOTO: STOJAN NOVAKOVIC GOVOR TELA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Već prije nego što stigneš da otvoriš usta počeli su da stvaraju mišljenje o tome ko si ti. Odjeća, dodaci, pokreti i mimika su primjećeni, procijenjeni ili možda djeluju zadivljujuće.

Uprkos tome, možemo da konstatujemo da tvoj način pozdravljanja ima strašno veliko značenje kad se radi o tome kako će drugi da te shvate. Kontakt očima, jasan razgovor i čvrsto rukovanje su glavne i osnovne stvari kod pozdravljanja.

Pozdrav u rukavicama

Sasvim smiješno može sve to da djeluje, ali ako neki put pozdravljaš neku osobu koja nerazgovjetno priča, koja luta pogledom, koja pasivno drži izmrvljeni vafl – kolač u svojoj ruci, onda tek znaš koliko su važni ovi detalji.

Izbjegavaj tinejdžersko pretjerivanje u korišćenju prekog pogleda, zapovjednog glasa i rukovanja koje tjera ljude da povjeruju da koristiš steroide. Pozdrav sa rukavicama i u nekim slučajevima čak sa sunčanim naočarima na nosu ostavlja sasvim sigurno utisak da si na odstojanju od onog koga pozdravljaš. Drugim riječima, postaraj se da ih blagovremeno spretno skineš sa ruku, odnosno sa očiju.

Sjediti, a pozdravljati se, pokazuje čak nedostatak poštovanja. Ako ne poznaješ onoga koga pozdravljaš predstavi se, naravno, imenom, inače je dovoljno jedno zdravo ili nešto što odgovara situaciji zavisno od toga koliko si blizak onome koga pozdravljaš. Ako želiš, a želiš kad si već u takvoj situaciji da ostaviš dobar utisak.

Pogled u oči

Gledaj poslodavca ili bilo koga direktno u oči. Vodite računa da sve to bude umjereno i bez pretjerivanja jer ćete ostaviti utisak neozbiljnog tinejdžera.

Pročitajte još

Nedopustivo je i nikako nemojte koristiti mobilni telefon dok se s nekim pozdravljate.

Još nekoliko praktičnih savjeta. Budite spremni na vješt način komunikacije i birajte riječi, nikako ne gurajte ruku u džep i nemojte “kopati” po njemu. Za vrijeme sastanka, slušaj onog ko sjedi preko puta tebe i ne klimaj glavom, jer time ostavljaš utisak da si nestabilan i nemaš nikakvu inicijativu.

Budete li se ponašali nezainteresovano u poslovnoj konverzaciji, automatski vas vaše ponašanje čini nekulturnim. Prema drugima na sastanku ne treba da budete nezainteresovani. Jako je značajno i kako ćete se ponašati na poslu, kada prođe više vremena, kada poslovni partneri postanu prijatelji i drugovi.

Zagrljaj

Kakav ćete pozdrav izabrati može predstavljati problem koji se stalno ponavlja i često vodi u neprijatne situacije. Ako ste prešli fazu rukovanja, da li možete onda da pređete na zagrljaj, a možda čak i na poljupce? Ili je to previše glupo?

Vaša bliskost sa drugom osobom saznaće se odmah nakon što ste pokazali način pozdravljanja. Možda je dovoljno i dječački potapšati kolegu po ramenu ili je samo dovoljna ona američka varijanta: zagrliti lijevom rukom rame druge osobe, a pri tom se i rukovati!?

Sjetite se kako treba površno da se “poljubite”, a da samim tim signalizirate eventualno odstojanje od partnera. A vi koji želite da zagrljaj pratite poljupcem – ne činite to, prije svega ne u usta! Poljubite se lagano u vazduhu, u stranu obraza, tako da izbegnete posljedice.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu