Studija o kojoj je riječ sugeriše da bebe pozitivnije reagiraju na miris hrane koju su njihove majke konzumirale u kasnoj trudnoći. Ovo otkriće, istraženo na Univerzitetu Durham, sugeriše da izlaganje određenim okusima u maternici može uticati na bebinu reakciju na hranu nakon rođenja.
Studija je ispitivala izraze lica beba čije su majke tokom trudnoće redovno konzumirale kelj ili mrkvu. Istraživači su otkrili da su novorođenčad izložena ovim okusima u maternici pokazala pozitivne reakcije na miris hrane koja im je bila poznata dok su bila u maternici.
– To znači da bismo mogli podstaći bebe da pozitivno reaguju na povrće, na primjer, izlažući ih ovoj hrani tokom trudnoće – objasnila je voditeljka studije profesorka Nadja Reissland.
Rezultati studije pokazuju da su se izrazi lica beba, uključujući osmijeh ili plač, mijenjali u zavisnosti od hrane kojoj su bile izložene u materici. Bebe su češće pokazivale smijeh nego plakanje kada su osjetile miris hrane koji su već iskusile tokom trudnoće. Profesor je istakao da nerođene bebe imaju veoma osjetljiv njuh, koji može igrati ključnu ulogu u oblikovanju njihovih prehrambenih preferencija.
– Ovo istraživanje sugeriše da proces razvijanja sklonosti prema hrani počinje u maternici. Ranim uvođenjem ovih okusa mogli bismo uticati na formiranje zdravije prehrambene navike kod djece od samog početka – navodi, prenosi Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu