Magazin

PRATITE SLJEDEĆE KORAKE Smanjiti izloženost mikroplastici, sačuvajte zdravlje

Niti jedan ugao planeta nije bez sitnih fragmenata plastične ambalaže, tekstila ili posuđa. Naučnici su objasnili šta to znači za naše zdravlje – i šta bismo trebali učiniti da ga zaštitimo.

PRATITE SLJEDEĆE KORAKE  Smanjiti izloženost mikroplastici, sačuvajte zdravlje
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Svuda se nalaze nevidljivi dijelovi erodirane plastike s davno zaboravljenih četkica za zube, slatkiša i igračaka. Dijelovi mikroplastike mogu biti dovoljno mali da infiltriraju biološke barijere kože. Svi smo sada djelomično plastični ali pitanje je, koliko bismo trebali biti zabrinuti i postoji li način da smanjimo našu izloženost?

– U ovom trenutku nedostatak epidemioloških podataka i podataka o ljudima znači da još ne znamo štetne učinke mikroplastike, ali pretpostavljam da će smanjenje izloženosti česticama općenito (uključujući mikroplastiku) vjerojatno biti korisno. Ali izbjegavanje plastičnih čestica je težak zadatak, s obzirom na to da se nalaze u zraku, pitkoj vodi, prašini i hrani – objasnila je Stefani Rajt, toksikologinja za okoliš u Londonu.

Preporuka je da konzumiramo vodu iz česme

Kada je riječ o vodi, preporuka je da konzumiramo vodu iz česme, a ne iz plastičnih ambalaža.

– Neke flaširane vode, uključujući staklene boce, sadrže hiljade čestica mikroplastike po litri, poručila je Stefani.

Svaka mala radnja je važna. Aktivno izbjegavanje kupovine hrane kao što je voće i povrće umotano u plastiku ili ukrašeno naljepnicama za hranu, može pozitivno uticati. U kuhinji koristi staklo umjesto plastike.

“Evoluisali smo kako bismo se nosili s nečistoćama”

– Evoluisali smo kako bismo se nosili s nečistoćama .Zato imamo složene dišne ​​sustave i sve vrste uređaja za hvatanje kako bismo zaustavili čestice koje ulaze u naša pluća. Zato imamo imunološki sustav koji je postavljen da se nosi s malim stranim tijelima. Zato imamo probavni sustav koji ne dopušta većim nečistoćama da uđu u naš sustav, one samo prolaze – poručio je Malkolm Hudson, profesor nauke o prirodi.

Ali teško je i dugotrajno dokazati učinke zagađivača na zdravlje. U istraživanjima bi bilo jako teško izolirati uticaj mikroplastike u odnosu na sve druge zagađivače kao što je onečišćenje zraka. Iako nije moguće u potpunosti eliminisati ovu prijetnju, možemo je pokušati smanjiti i poraditi na svojim navikama, prenosi N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu