Među njegovim brojnim prednostima, hodanje potiče pumpanje krvi i jača srčani mišić. Hodanje ima tendenciju da bude nježno za zglobove, dok je takođe efikasno u angažovanju više mišićnih grupa, uključujući najveće mišiće: gluteusa, kvadricepsa i tetive koljena. Ipak, da li hodanje izgrađuje mišiće?
Ovih dana nisu samo bodibilderi ti koji žele više mišića. Dobro je pokazano da je veći mišić jedan od najpouzdanijih načina da se potroši više kalorija, a nedavno su istraživači poput dr. Gabrielle Lyon sugerisali da je mišićna snaga jedan od najvećih faktora dugovječnosti. I za sve te korake: zar ne bi bilo sjajno kada bi doveli do nekog skulptura? Hodanje obično neće izgraditi velike, glomazne mišiće, ali će tonirati i ojačati mišiće s vremenom.
Stručnjaci kažu da postoje načini da se to ostvari. Za početak, u bilo kojoj fazi života, idealan pristup vježbanju je kombinovanje treninga otpora s kardiovaskularnim pokretima, kao što je hodanje, kako biste uravnotežili sagorijevanje kalorija i snagu. Vježbe fleksibilnosti i pokretljivosti mogu zaokružiti ovaj režim za otvaranje zglobova, istezanje i održavanje tijela gipkim i dugotrajno podržanim.
Stručnjaci objašnjavaju da li hodanje izgrađuje mišiće i kako optimizovati svoj trening hodanja kako biste maksimizirali njegove prednosti.
Hodanje je kardiovaskularna aktivnost koja takođe pomaže u održavanju i razvoju mišića. Istraživanja su pokazala da prava kombinacija intenziteta, učestalosti i trajanja hodanja može potaknuti rast mišića.
Da biste efikasno angažovali svoje mišiće, održavajte rezervu otkucaja srca – razliku između vašeg u mirovanju i maksimalnog broja otkucaja srca – od 70 posto do 80 posto tokom šetnji koje traju najmanje 30 minuta, četiri do pet puta sedmično.
Klinika Mayo kaže da je normalan broj otkucaja srca u mirovanju za odrasle između 60 i 100 otkucaja u minuti. Da biste utvrdili svoj maksimalni broj otkucaja srca, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti nude jednostavnu formulu za oduzimanje vaše starosti od 220. Za 44-godišnjak, maksimalni broj otkucaja srca bio bi 176, a dostizanje 70 posto do 80 posto ovog broja tokom šetnje značilo bi postizanje otkucaja srca od 123 do 140.
Možete povećati angažman mišića tokom hoda uz nagibe ili dodatni otpor, kao što su prsluci ili utezi za noge. Ova podešavanja posebno jačaju mišiće nogu i jezgra.
Pored toniranja mišića, brzo hodanje može pomoći i u sagorijevanju kalorija, prenosi Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu