Društvo

“Preduslov opstanka svakog naroda” U Srbiji pored srpskog u službenoj upotrebi još 11 jezika nacionalnih manjina

Maternji jezik je bitan dio identiteta svakog naroda i preduslov njegovog opstanka, istakla je ministar kulture i informisanja Srbije Maja Gojković.

“Preduslov opstanka svakog naroda” U Srbiji pored srpskog u službenoj upotrebi još 11 jezika nacionalnih manjina
FOTO: E. ČONKIĆ/RAS SRBIJA

Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika, koji se u Srbiji tradicionalno obilježava u Kovačici, Gojkovićeva je istakla da je maternji jezik tačka u kojoj se spajaju i prepliću raznolikost, tolerancija i razumijevanje, saopšteno je iz Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

– Postojanje raznovrsnih maternjih jezika na ovom prostoru ne samo da odslikava multijezičnost našeg društva, već daje i podsticaj da se razvijaju znanje i svijest o bogatoj jezičkoj i kulturnoj tradiciji i afirmiše međusobna solidarnost brojnih zajednica. Zato smo ponosni što u našoj zemlji živi više od 30 etničkih zajednica koje govore različitim jezicima – poručila je Gojkovićeva.

Pročitajte još

Ona je istakla da je Kovačica dobar primjer multijezičnosti, jer u njoj duže od dva vijeka složno žive Srbi, Slovaci, Mađari, Rumuni i drugi narodi koji njeguju svoj jezik, identitet i tradiciju, uvažavajući i poštujući kulturu svojih komšija.

Napominjući da je u Srbiji, pored srpskog, u službenoj upotrebi još 11 jezika nacionalnih manjina, ona je rekla da je status manjinskih zajednica uređen na nivou najviših evropskih standarda, kao i da Vlada Srbije u saradnji sa savjetima nacionalnih manjina i lokalnim samoupravama kontinuirano radi na zaštiti manjinskih jezika.

Ona je dodala da je Srbija posvećena i očuvanju srpskog jezika i ćiriličnog pisma, jer ima u vidu da jezik i pismo spadaju u neotuđive dijelove kulturnog nasljeđa i da su među ključnim pitanjima identiteta svakog naroda.

Podsjetivši da je Skupština Srbije prošle godine donijela Zakon o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma, Gojkovićeva je istakla da su to dodatne mjere s ciljem njegovanja srpskog jezika i ćiriličnog pisma kao kulturnih i tradicionalnih vrijednosti, ali i podsticaj za širu upotrebu ćirilice u javnom životu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu