Hronika

"PREDVODIO JE TIMOVE U AKCIJAMA POSLIJE BOMBARDOVANJA" Emotivna ispovijest kolege o Srbinu koji je poginuo u padu aviona

Đorđe Vdović bio je jedan od onih skromnih heroja koji su zadužili mnoge, a da ništa nisu tražili zauzvrat, rekao nam je juče grcajući od tuge, Peca Janjić iz Gorske službe spasavanja, sjećajući se svog kolege i kuma, koji je u nedjelju nastradao u avionskoj nesreći u Etiopiji.

"PREDVODIO JE TIMOVE U AKCIJAMA POSLIJE BOMBARDOVANJA" Emotivna ispovijest kolege o Srbinu koji je poginuo u padu aviona
FOTO: UN/TANJUG/AP/RAS SRBIJA

On je izuzetno kratko vrijeme uradio stvari za koje bi prosječnom čovjeku bila potrebna dva života. Sve ono što je uradio u organizaciji Gorske službe spasavanja Srbije pretvorile su ovu humanu volontersku organizaciju koja je brojala samo nekoliko desetina članova, ronilaca i planinara, u najbrojniji i najefikasniji spasilački tim koji djeluje na teritoriji naše zemlje – ispričao je za Novosti Peca Janjić.

Vdović je sredinom osamdesetih došao u GSS koja je bila još uvijek malobrojna, činilo ju je nekoliko desetina ronilaca i planinara.

– Bio je staložen i skroman mlad čovjek, potpuno posvećen razvoju GSS – potresno je rekao Branislav Makrković Mungos, doajen srpskog ronilačkog sporta i jedan od osnivača Gorske službe spasavanja.

Poslije Vdvoićevih reformi, članovi GSS su počeli da pohađaju različite kurseve i obuke, uvedeno je licenciranje, uspijevao je da nabavi potrebnu opremu.

– Članstvo u Gorskoj službi postalo je prestižno zahvaljujući Đorđu. Zahvaljujući njemu otvoren je GSS kakav danas poznajemo, koji je aktivan u svako doba dana i noći, u najrizičnijim situacijama, kada niko drugi ne umije i ne može da pomogne – rekao je Janić.

On je sa Vdovićem i drugim članovima GSS učestvovao u najrizičnijim operacijama spasavanja, uključujući one tokom NATO agresije 1999. godine. Vdović je od početka devedesetih radio u Programu za hranu Ujedinjenih nacija, ali se vratio spasavanju kad je otadžbina napadnuta.

– Đorđe je oformio jedinicu za spasavanje s visine i iz ruševina. Na raspolaganju smo imali samo dva svoja vozila i bicikle, ali to nas nije sprečavalo da stignemo na lice mjesta. Nema novca za koji se to radi, spasilac može da bude samo onaj ko to iskreno voli. Đorđe je bio takav. Predvodio je timove GSS u akcijama poslije bombardovanja RTS, CK, kineske ambasade – prisjeća se Peca Janjić.

– Nije se tad razmišljalo ni da li je korišćena radioaktivna municija, ni da li će biti drugog naleta aviona. Bio je rat a mi smo bili spasioci. Đorđe, koga smo zvali Vda, bio je neizmerno skroman. Vjerovatno bi se ljutio na mene da čuje kako govorim, ali takvim ljudima treba da se ponosimo – rekao je on.

Na sajtu GSS spasioci su objavili potresan posljednji pozdrav.

– Kao prvi potparol Gorske službe spasavanja, upoznao je Srbiju i svijet sa našim radom. Sa 21 godinom pristupio je GSS. Danas, više od tri decenije kasnije, prestao je da se odaziva na poziv u pomoć.

Juče, dan poslije nesreće pronađene su obe crne kutije putničkog aviona “boing 737 maks 8” “Etiopijen erlajnsa” koji se, na putu iz Adis Abebe ka Najrobiju, srušio svega šest minuta poslije polijetanja, odnijevši živote svih 157 putnika i članova posade, ali još nije poznato šta je uzrok pada letjelice.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu