Ovo je samo jedno od svjedočenja žena žrtava nasilja u porodici, objavljeno u sklopu istraživanja Fondacije „Udružene žene“, čije su članice intervjuisale 84 žene koje su preživjele nasilje, sa željom da se utvrdi kakvu su podršku dobile u centrima za socijalni rad.
Negativna iskustva žena u radu sa stručnjacima su, nažalost, brojna.
– U centru za socijalni rad nisu željeli da odobre moj smještaj u sigurnu kuću i nisu mi ponudili nikakvu pomoć. Radnica centra me pitala ko mi je rekao za sigurnu kuću i rekla da nemaju finansijskih sredstava da me smjeste tamo – iskustvo je još jedne od žrtava.
Predrasude
Čak 41 odsto anketiranih žena ocijenilo je nezadovoljavajućom trenutnu reakciju centra za socijalni rad na njihove potrebe.
– Nama nije, nažalost, iznenađujuće da žene imaju primjedbe u kontekstu rada centara za socijalni rad i da su ukazale na određene predrasude koje postoje među profesionalcima – istakla je za Srpskainfo izvršna direktorka Fondacije Aleksandra Petrić.

Kako poručuje, cilj im i jeste da kroz zajedničku saradnju unaprijede podršku koju centri za socijalni rad pružaju ženama i djeci koja su preživjela nasilje.
Situacija je trenutno takva da 57 odsto anketiranih korisnica kojima je bio potreban posao kažu da nisu dobile podršku u centru za socijalni rad u vezi zapošljavanja.
Jedna korisnica izjavila je da je sama pronašla posao, ali da još ima potrebu za finansijskom podrškom zbog niskih prihoda. Ona smatra da joj u centru za socijalni rad nisu pomogli da ima pristup finansijskoj podršci, da osjeća kako prosi za pomoć i da centar za socijalni rad uvijek kaže da nema dovoljno finansijskih resursa.
Procedure
Korisnica koja je samohrana majka bez prihoda nije dobila nikakvu podršku u centru za socijalni rad i drugim institucijama, osjeća da su procedure u institucijama koje pružaju usluge dugotrajne i neefikasne.
– U cilju nam je da centri imaju senzibilisan pristup, da se unaprijedi rehabilitacija žrtava nasilja kroz finansijsku podršku i podršku njihovom zapošljavanju, te pristupu socijalnom stanovanju, koje u praksi još nije zaživjelo kako treba – ističe Petrovićeva.
Ona ocjenjuje da je podrška sistema dobra u trenutku kada se nasilje dogodi, ali da tu ne smije biti kraj.
– Nakon što izađu iz sigurne kuće ženama je potrebna dugoročna podrška da se osamostale, kako se ne bi morale vratiti u nasilnu zajednicu – zaključuje sagovornica Srpskainfo.
Nalaze iz ovog izvještaja Fondacija će iskoristiti kako bi pripremili ciljane obuke profesionalaca u centrima za socijalni rad prema unapređenju servisa podrške prema ženama koje su preživjele nasilje.
Danas se obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i širom svijeta počinje kampanja “16 dana aktivizma” protiv rodno zasnovanog nasilja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu