
(FOTO) Banke, gradilišta i tržnice: Ovo je NAJMOĆNIJI BIZNISMEN SRPSKE, teško je pobrojati sve što drži u rukama
U posljednje vrijeme nekoliko imena se spominjalo u kontekstu najbogatije osobe u Republici Srpskoj.
U posljednje vrijeme nekoliko imena se spominjalo u kontekstu najbogatije osobe u Republici Srpskoj.
Mirne široke ulice pune cvijeća, kojima klize skupi automobili sa diplomatskim tablicama, a iza visokih zidova luksuzne vile u kolonijalnom stilu. Tako izgleda Runda, elitno rezidencijalno naselje u glavnom gradu Kenije, Najrobiju.
Prvobitno zanatlije - tufegdžije (puškari), a zatim ugledni i spretni trgovci, Hadživukovići iz Foče jedna su od najznačajnijih građanskih srpskih porodica u BiH pred kraj robovanja pod Turcima.
Kad su odlučili da se novine Saveza socijalističke omladine Banjaluke nazovu "Prelom", omladinci nisu ni slutili koliko će to ime biti simbolično. Jer, samo dvije godine nakon izlaska posljednjeg broja tog lista, uslijediće prelomni događaji, koji će biti uvod u rat i nestanak Jugoslavije.
U mraku posljednjih dešavanja u Banjaluci, zasijale su neke nove/stare spekulacije. Priča se, tako, da bi u Srpskoj, nekako s proljeća, mogli da budu održani vanredni predsjednički izbori.
Banjaluka. Grad u kojem se sve dešava, ali samo na određenim mjestima. U centru protesti, a ostatak grada izgleda kao da je neko pritisnuo pauzu.
Dok se politički moćnici bore za vlast, izvodeći ljude ne ulice, traje nesmetana, masovna pljačka naroda.
Od 710 ulica i trgova u Banjaluci, njih 46 nosi imena po ženama, što je skoro 6,5 procenata. Po broju "ženskih ulica" grad na Vrbasu je apsolutni rekorder u BiH, a aktivistikinje koje se bore za rodnu ranopravnost, samtraju da Banjaluka može bolje.
Na današnji dan, prije 55 godina, Banjaluku je zadesio najrazorniji zemljotres ikad zabilježen na području današnje BiH, u kome je poginulo 15 i povrijeđeno 1.117 ljudi, a grad je razoren do temelja. Šta se krije iza ovih brojki i čega se sjećaju savremenici koji su preživjeli katastrofu?
Najljepšu gradsku ulicu i jedan od simbola Banjaluke, narod je oduvijek zvao Gospodska, iako to nikad nije bilo njeno zvanično ime.
Iako grad na Vrbasu već decenijama živi u miru, ulicama Banjaluke i danas marširaju srpske vojvode i partizanski komandanti, kosovski junaci, ustaničke čete i proleterske brigade. Od 710 banjalučkih ulica i trgova, najviše je onih koji nose ratnička imena.
Borac nije prošao Ferencvaroš i svoj evropski put će nastaviti kroz Ligu konferencija, ali ova činjenica dan poslije velikog okršaja nikog nije pretjerano rastužila.
Iza imena pojedinih banjalučkih ulica kriju se malo poznate, a nevjerovatne, tragične, pa čak i jezive priče. Takva je i priča o Simi Milić Jorgić po kojoj je nazvana jedna strma i zavojita ulica nadomak najužeg centra grada.
Banjaluka ima 710 ulica i trgova, a njihovi nazivi su česta tema rasprava i žestokih komentara. Ipak, mnogi zaslužni velikani ni još nisu dobili svoju ulicu u Banjaluci, a na "listi čekanja" dugo je bio i čuveni Branko Ćopić.
Nestvaran je podatak da je na području banjalučke regije poslije rata počinjeno više od 20 ubistava koja nisu rasvijetljena.
Objavljujemo još jednu tradicionalnu listu najuticajnih pojedinaca u Republici Srpskoj. Srpskainfo i „EuroBlic“ su se zaustavili na broju 50, ali je jasno da to nije i konačan spisak onih koji vedre i oblače našim životima.
Banjalučkim ulicama marširaju partizanski odredi i četničke vojvode, mirišu livade i cveće, lete orlovi i žubore rijeke, a značajni istorijski datumi se viore kao zastave.
Možete li zamisliti da je prije samo 140 godina Gospodska ulica, biser urbane Banjaluke, bila obična prigradska bara, na kojoj su se zimi, kad se ona zaledi, klizala banjalučka dječurlija. A onda je sve promijenio jedan dođoš.
Mnoge od 711 ulica u Banjaluci imaju živopisna imena, a najstarije među njima su i po nekoliko puta mijenjale nazive. U cijeloj toj gužvi dešavale su se paradoksalne pa i komične situacije.
Nakon mnogih peripetija, Banjaluka je nedavno dobila Čarobnu ulicu. Najveći grad u Srpskoj ima i ulice koja se zovu Vrtoče i Đulija, pa Cvjetnu i Pritočku, a ima i sijaset ulica bez imena, dok mnogi zaslužni Banjalučani i Banjalučake još nisu upisani na plave pločice.