
Seoska NARODNA VJEROVANJA vijekovima stara: Vjeruje se da ovaj znak ukazuje na veliku nesreću
Narodni običaji su dio nematerijalne kulturne baštine i prenose se sa generacije na generaciju, najčešće usmeno ili kroz praksu.
Narodni običaji su dio nematerijalne kulturne baštine i prenose se sa generacije na generaciju, najčešće usmeno ili kroz praksu.
Vjernici Srpske pravoslavne crkve danas slave Svetog proroka Jeremiju, u narodu poznatog još i kao Jeremijin dan.
Sprska pravoslavna crkva i njeni vjernice slave sutra, 12. maja, praznik Svetog Vasilija Ostroškog, "dan kada su moguća i njaveća čuda". Ovaj svetac je izuzetno poštovan u našem narodu, a u manastir Ostrog u Crnoj Gori, gdje se nalaze negovi mošti, vjernici odlaze tokom cijele godine, kako bi dolili blagoslov i uputili molitive.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici slave Markovdan, dan posvećen apostolu Marku.
Prema srpskom narodnom vjerovanju, postoje određeni dani i situacije kada nije preporučljivo pozajmljivati novac drugima, jer se vjeruje da tada davanje pozajmice može donijeti nesreću i gubitak finansijskog blagostanja.
Etnolog čačanskog Centra za njegovanje tradicije Jelena Milićević izjavila je da se po narodnoj tradiciji na Đurđevdan počinje ljetnji dio godine, kao i da se za taj praznik vezuju mnogi narodni običaji.
Krsna slava mnogih pravoslavnih Srba, Đurđevdan, proslavlja se šestog maja, odnosno 23. aprila po starom kalendaru i mnogi običaji vezani su za ovaj praznik.
Prvi petak poslije Vaskrsa veoma je poseban dan u srpskom narodnom vjerovanju i slavi se u mnogim krajevima samo pod različitim nazivima.
Prvi petak poslije Vaskrsa u narodu se zove još i Istočni petak, Svijetli petak, Blagi petak ili Bijeli petak, jer "pada" tokom Svijetle sedmice u danima pošto je Isus Hristos pobedio smrt.
Prvi četvrtak poslije Vaskrsa u narodu je poznat kao Zeleni četvrtak. Kao i tokom cijele Svijetle sedmice, koja traje od drugog dana Vaskrsa pa sve do nedjelje, i za Zeleni četvrtak vezani su mnogi narodni običaji i vjerovanja koja su opstala do današnjih dana.
U srpskom narodnom kalendaru, prva srijeda nakon Vaskrsa ima posebno, gotovo magijsko značenje.
U srpskom narodu postoji vjerovanje da za sreću i dobro zdravlje danas treba primijeniti neke običaje. Za Vaskrs su vezani brojni narodni običaji, a sve počinje farbanjem vaskršnjih jaja koja se na današnji dan lupaju i jedu.
Hrišćani širom svijeta danas obilježavaju Veliku subotu, dan u kom je, po predanju, Isus Hristos sišao u Had.
Da li se kaže Uskrs ili Vaskrs? Ovo je pitanje koje se često postavlja tokom jednog od najvažnijih hrišćanskih praznika, a koji nam je sve bliži.
Na Veliki petak, najtužniji dan za sve hrišćane, ne pjeva se, ne veseli, ne čuju se crkvena zvona, strogo se posti. Ali, mnogi su ovaj dan izabrali da obave kupovinu prije Vaskrsa, popiju kafu ili uplate tiket.
Vaskrs je najveći hrišćanski praznik, a uz njega se, osim vjerskih običaja, vezuju i brojna narodna vjerovanja.
Veliki petak jedan je od najvažnijih, a svakako najtužniji dan u hrišćanskom kalendaru. Prema vjerovanju, obilježen je stradanjem Isusa Hrista, raspećem na Časni krst i stradanjem za spas svijeta.
Pravoslavni hrišćani danas obilježavaju Veliki četvrtak, dan kada je ustanovljena Sveta tajna pričešća.
Na praznik svjetlosti i pobjede života nad smrću, Vaskrs, u našem narodu vijekovima se njeguje običaj koji započinje sve - farbanje vaskršnjih jaja. I dok se danas jaja ukrašavaju na najrazličitije načine, digitalno se inspirišu i kreativno izražavaju, jedno jaje uvijek ostaje posebno: prvo jaje koje se farba u crveno.
Danas se obilježava Velika srijeda, još jedan u nizu dana koji najavljuju najveći hrišćanski praznik, koje se slavi u nedjelju 20. aprila.