
JAJA I ČOKOLADA LUKSUZ Ogromna poskupljenja potresaju Njemačku
Njemački potrošači su u martu morali platiti 16,7 odsto više za čokoladu nego u istom mjesecu prošle godine, izvijestio je Njemački zavod za statistiku.
Njemački potrošači su u martu morali platiti 16,7 odsto više za čokoladu nego u istom mjesecu prošle godine, izvijestio je Njemački zavod za statistiku.
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, u septembru su, u odnosu na isti mjesec lani, u prosjeku bile više za 0,4 odsto.
Pšenice na svjetskoj berzi već bilježi blago poskupljenje, a domaći mlinari čekaju da vide koliko će podbaciti rod kukuruza, na osnovu čega će se odrediti i kad je riječ o poskupljenju brašna u Srpskoj.
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Srpskoj su u avgustu, u odnosu na isti mjesec lani, bile više za 1,1 odsto. Poskupljenja hrane nisu na prvom mjestu, ali su cijene većine namirnica unazad godinu dana rasle.
Cijene gorivo u Srpskoj unazad par mjeseci su u padu, a litar je od maja, u prosjeku, jeftiniji za oko 0,4 KM.
Kampanja "Društveno odgovorni" koja je u toku u Republici Srpskoj omogućava građanima da u nekoliko stotina maloprodajnih objekata kupe neki od 300 proizvoda iz asortimana osnovnih životnih namirnica, prehrane i sredstava za higijenu po nižima cijenama, a najveće sniženje bilježi se kod pelena, koje se mogu nabaviti i po cijeni manjoj za čak 10 KM, rečeno je u Ministarstvu trgovine i turizma Republike Srpske.
Brojne cijene proizvoda u Srpskoj, koje svako domaćinstvo kupuje, nastavile su da rastu, pokazuju najnoviji podaci, oni za januar, koje je objavio Republički zavod za statistiku.
Da je kriza natjerala građane Republike Srpske da stegnu kaiš i smanje potrošnju jasno je iz najnovijih statističkih podataka, prema kojima je promet u trgovinama na malo, mjeren u tekućim cijenama, u januaru pao za 14,6 odsto u odnosu na decembar prošle godine
Dok većina hrane poskupljuje, cijena jaja u BiH pada, jer su ona iz uvoza preplavila domaće tržište, čemu u prilog govori i podatak da je lani iz inostranstva stigla ova namirnica u vrijednosti od 9,02 miliona KM, što je za 2,45 miliona više u odnosu na godinu ranije.
Da će cijena hljeba još neko vrijeme biti glavna tema razgovora između predstavnika Vlade Republike Srpske i pekarske industrije pokazao je jučerašnji sastanak, na kojem se vodila burna rasprava o pojeftinjenju pekarskih proizvoda.
Podizanje minimalca sa 700 KM na 900 KM bilo je, ispostavlja se, odskočna daska za nova poskupljenja svakodnevnih životnih namirnica u Srpskoj.
Hljeb, riža, tjestenina, meso, kao i krompir, samo su neke namirnice koje su građani Republike Srpske plaćali skuplje u decembru nego u januaru prošle godine, dok su za bijelo pšenično brašno, ulje, mlijeko, kafu i jaja izdvajali manje novca na kraju nego na početku 2023. godine.
Uprkos pojavi afričke kuge svinja i brojnim drugim problemima koji su lani opterećivali proizvodnju na farmama, BiH je lani na ino-tržište plasirala meso vrijedno gotovo 53 miliona maraka, što je za oko šest miliona više nego godinu ranije, ali domaće proizvođači i dalje muči prekomjerni uvoz koji je deset puta veći od izvoza.
Od danas, pa u naredna tri mjeseca potrošači u Federaciji BiH će jeftinije plaćati 40 prehrambenih i higijenskih proizvoda. U tom periodu njihova cijena biće snižena i zaključana.
Pojeftinjenje stočne harne spasilo je ove godine živinare u Republici Srpskoj, koji su lani zbog enormnih troškova proizvodnje bili na rubu propasti.
Kobasice, salame, začini, kompoti, džemovi, ajvar, pileća pašteta, jogurt, supe i deterdženti domaćih proizvođača u Srpskoj biće sniženi od 20 do 50 odsto u okviru kampanje „Društveno odgovorni“.
Nakon što su cijene hrane u prvoj polovini godine u Sloveniji divljale, trgovci su počeli spuštati cijene hrane, a pojedine kategorije doživjele su pojeftinjenje do čak 50%.
Proizvodnja mlijeka u Republici Srpskoj, prema riječima domaćih farmera, u stalnom je padu i negativan trend po svemu sudeći biće nastavljen jer su proizvođači pritisnuti niskom otkupnom cijenom, preskupim repromaterijalom i nedostatkom radne snage primorani da smanjuju broj muznih grla pa čak i gase gazdinstva.
Određeni prehrambeni proizvodi će od početka narednog mjeseca biti jeftiniji u trgovinama širom Republike Srpske – najavio je ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je o pojeftinjenju proizvoda u prodavnicama, kao i povećanju penzija i plata.