"TRAŽIM CIMERA" Studenti znaju kako da smanje PAPRENE kirije za stanove, potrebna je samo JEDNA STVAR
Studenti polako pristižu u Beograd. Oni koji nisu našli mjesto u domu, traže cimera.
Studenti polako pristižu u Beograd. Oni koji nisu našli mjesto u domu, traže cimera.
Živjeti sam u Beogradu postalo je nezamislivo, pogotovo ako ste student. To je moguće ukoliko dolazite iz bogate porodice ili ukoliko vam roditelji šalju novac iz Zapadne Evrope, treće opcije nema.
Nova akademska godina samo što nije počela, a s jeseni u univerzitetskim gradovima kao što je Banjaluka studenti traže svoj novi dom. Potražnje za stanovima u najvećem gradu Srpske ne manjka, iako su cijene najma za studentske novčanike izrazito velike.
Nova akademska godina je na pragu i brojni studenti su u potrazi za smještajem.
"Student traži sobu u najam" - ovako je nekada izgledao oglas u novinama, u većini univerzitetskih gradova u Srbiji, pred sam početak školske godine. Danas, sobu više gotovo da niko ne rentira, jer su se stil i način života u mnogome promijenili.
Za studente koji nisu uspjeli da se smjeste u dom počinje prava noćna mora - pronalazak smještaja, kako u centru Beograda tako i na periferiji.
Bitka za indekse je završena, uspješniji i srećniji uspjeli su da se dokopaju mjesta na budžetu, dok će drugima roditelji morati da finansiraju studije bilo da će biti samofinansirajući na državnim ili da su se opredijelili za neki od sve brojnijih privatnih fakulteta.
Smještaj, najam stana i režije, zatim hrana, prevoz, knjige, skripte i ostali neophodni materijal da bi slušali nastavu i učestvovali na vježbama, samo su neki od troškova koji na jesen čekaju buduće akademce u Banjaluci, gdje će, prema procjeni upućenih, za studentski život biti potrebno izdvojiti minimalno 1.000 maraka mjesečno.
Iako je avgust tek počeo, kraj ljetnje sezone nije daleko. Kada se ljeto završi, prođu godišnji odmori i masovna putovanja jedan dio populacije pred sobom ima pregršt novih izazova.
Prvi upisni rok na fakultete u Beogradu je završen, a pojedini brucoši već su počeli da traže stan. Renta za stanove koji se nalaze u blizini fakulteta, makar to bile i garsonjere, košta i po 500 evra, dok će ipak nešto bolje proći oni koji odluče da se malo "udalje" od centra grada.
Dok brojni građani zbog abnormalno visokih cijena kvadrata nisu u prilici osigurati krov nad glavom, dotle je značajan broj onih koji zbog divljanja na tržištu nekretnina ne mogu osigurati ni stan u najam.
Za 48 odsto porasle su cijene nekretnina u Evropi u posljednjih 14 godina. Za njima, nisu mnogo kaskale ni cijene iznajmljivanja stana. One su više za 22 odsto.
Cijene kirija za iznajmljivanje stanova u gradovima širom Srpske porasle su za skoro 20 odsto u odnosu na raniji period, ističu naši sagovornici i dodaju da cijene variraju u zavisnosti od lokacije i površine stana, pa tako za jednosoban stan u Trebinju potrebno je izdvojiti 300 KM, dok luksuzni stan u Banjaluci na poznatom oglasu iznosi i do 3.000 KM.
“Potrebna garsonjera, manji stan ili soba za studenta, ako neko traži cimera. Do 350 KM sa režijama”, ”Studentkinja traži jednokrevetnu sobu isključivo u Novoj Varoši, Centru ili Boriku, od 1.10. na duži vremenski period”, “Potreban jednosoban stan za dvije studentkinje do 600 KM sa režijama, od 14. septembra. Poželjne lokacije Borik, okolina Delte, okolina Borčevog stadiona, Nova Varoš, Centar”.
Na Univerzitetu „Na Primorskem“ u slovenčakom gradu Kopru svaki peti student je stranac, a među 1.112 stranih studenata daleko su najbrojniji „južnjaci“ - mladići i devojke iz zemalja bivše Jugoslavije.
Potražnja za stanovima radi iznajmljivanja u gradu ove godine veća je nego lani, kirije se kreću od 400 do čak 1.500 KM bez režija, a najtraženiji su stanovi manje kvadrature.
Taman kada pomislite da se pojavio jedan normalan oglas za izdavanje nekretnine, u "moru" onih koji su odlučili da profitiraju zbog dolaska Rusa i Ukrajinaca, na početak potrage vratiće vas "uslov" autora istog.
Vjerovali ili ne, život u hotelu može biti isplativiji od života u zakupljenom stanu?!
Studenti ovih dana masovno traže stanove za iznajmljivanje od oktobra po Beogradu i drugim univerzitetskim gradovima, a istovremeno pojedine od njih debelo i masno varaju lažni stanodavci, koji im uzimaju avans i do 250 evra za nepostojeće stanove!
Uskoro počinje nastava na Univerzitetu u Banjaluci, a studentima je najveća briga kako naći kvalitetan stan, uredno namješten i sa dobrim gazdama.