
"Imaju i platu i penziju, a NEMAJU ŠTA DA JEDU" Potresna priča iz Banjaluke otkriva posljedice nakrivo nasađenog sistema
Samo u Banjaluci živi najmanje 2.000 ekstremno siromašnih ljudi koji bi ostali gladni da nije javnih kuhinja.

Samo u Banjaluci živi najmanje 2.000 ekstremno siromašnih ljudi koji bi ostali gladni da nije javnih kuhinja.

Ko je htio da radi, otišao je odavde. Ova rečenica mladog čovjeka iz Banjaluke koji već godinama baušteliše po Njemačkoj odzvanja u ušima.

Ispovijest Beograđanina Stefana M. kako izgleda jedan dan anksiozne osobe, uz detaljne opise u kojima su se pronašli mnogi koji imaju isti problem, a ima ih i biće ih sve više, kaže medicinska struka, iznjedrila je jednu novu činjenicu - da su mnogi surovi, zatucani i i dalje toliko nesvjesni činjenice toga da i duša može da boli.

Koliko nas tačno živi u Republici Srpskoj, to ne znamo, ali bar sa sigurnošću možemo reći koliko smo budućih građana izgubili.

Dva dana u pritoru proveo je 40-godišnji muškarac iz Bjelovara jer je počinio porodično nasilje prema svom ocu.

Kad su vidjele da nema drugog načina da spasu svoje selo, dvije žene, Bistričanke, seoske domaćice, sjele su na put i svojim tijelima prepriječile prolazak kamionima i bagerima, koji „pripremaju teren“ za rudnik lignita.

Vrijeme je da mijenjamo izgled novčanice od deset maraka. Da se umjesto Maka Dizdara na njoj šepure najbolji radnici iz Vlade Republike Srpske i njenih fondova. Svaka serija – novo lice. Zaslužili su!

Ima tih nekoliko ljudi, ta mala ekipa koja radi lavovski posao.

Zbog masovnog odlaska ljudi iz Srpske i BiH, oči mnogih ovdašnjih poslodavaca uprte su u stranu radnu snagu bez koje, kako upozoravaju, u skorijoj budućnosti teško da će moći opstati.

Direktorka Centra za socijalni rad Srbac, Slađana Potkonjak, je istovremeno zaposlena u Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu Republike Srbije i na ova dva radna mjesta se pojavljuje naizmjenično.

Sjećate li se onog vica kada je zeko išao po humanitarnu pomoć i stao u red, kad ono u prostoriju uđe medvjed, prođe mimo reda, i uze sebi pomoć.

U vladajućoj koaliciji u Republici Srpskoj neke funkcije u javnom sektoru su već raspodijeljene među strankama, ali o ostalima još traju pregovori sa, za mnoge, neizvjesnim ishodom.

Tresla se gora, rodio se miš, poručuje narodni poslanik Radislav Dončić reagujući na informaciju da je do sada raskinut ugovor sa 20 zaposlenih iz jednog ministarstva u Vladi RS i šest javnih preduzeća, a koji nisu dolazili na posao.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je danas nastavak aktivnosti u vezi sa određenim zloupotrebama procedura, odnosno ljudi koji su prijavljeni, a ne pojavljuju se na radnom mjestu.

Rok je prošao, spiskova nema. Da li je pompezno najavljena "čistka" neradnika, ili kako ih je Višković nazvao "prevaranata", u javnom sektoru još jedna šarena laža, kojom vladajući zamajavaju narod?

Šef Кluba poslanika PDP u parlamentu Srpske, Igor Crnadak smatra da su prijedlozi Vlade Republike Srpske koji se tiču seta zakona o povećanju plata u javnom sektoru, zakašnjeli i nedovoljni.

Odgovor na pitanje „Može li gore?“ dali su ključni ljudi vladajućeg režima priznanjem da u javnim institucijama postoje neradnici koji ne dolaze na posao, a primaju platu preko grbače naroda i privrede, poručio je predsjednik PDP Branislav Borenović.

Iz BiH je prošle godine samo u Sloveniju i Njemačku otišlo najmanje 20.000 radnika. U Sloveniji se žale da se njihovo tržište rada ubrzano prazni, jer Slovenci za poslom odlaze u razvijenije države EU. Istovremeno, u BiH je 2021. zaposleno više od 2.700 stranih radnika, uglavnom iz Srbije i Turske.

Centar za humanu politiku zatražio je od Predsjedništva i Parlamentarne skupštine BiH da ne obnove mandat sadašnjim ombudsmenima za ljudska prava jer im, kako tvrde, 99 odsto građana ne vjeruje.

Udruženje „4+“ je kroz 15 godina postojanja uz naporan trud, rad i odricanja zajedničkim snagama uspjelo ostvariti ogroman uspjeh i pogodnosti za njihove članove.