
Cijevi pucaju, a ne pristaju na kredit: Propao pokušaj za bolje grijanje u Banjaluci (FOTO)
Hladni ili mlaki radijatori zbog pucanja cijevi ili gubitka tople vode na mreži, godinama su svakodnevica za veliki broj korisnika gradskog grijanja.

Hladni ili mlaki radijatori zbog pucanja cijevi ili gubitka tople vode na mreži, godinama su svakodnevica za veliki broj korisnika gradskog grijanja.

"Eko toplane" nije napravio SNSD, niti je to urađeno za 16 miliona KM, nego je ta investicija koštala duplo više, 32 miliona KM, saopšteno je iz Gradskog odbora PDP.

Svakodnevna poskupljena hrane, cijene goriva zbog kojih se vozači hvataju za glavu, skuplje karte za prevoz, dovoljni su razlozi da Banjalučani ozbiljno razmišljaju gdje sve mogu da uštede. Mnoge, s razlogom, plaši da će u dogledno vrijeme skočiti i cijene komunalija. A već sada ih računi, kažu, “zaklaše”.

Grad Banjaluka planira da podigne kredit od oko 10 miliona KM za rekonstrukciju dotrajale toplovodne mreže.

Radijatori Banjalučana koji su korisnici sistema daljinskog grijanja biće topli do 30. aprila, poručili su iz preduzeća "Eko toplane".

Eko toplane Banjaluka su uputile Gradu Banjaluka zahtjev za davanje saglasnosti na povećanje cijena za isporučenu toplotnu energiju, ali prema informacijama Srpskainfo aktuelna administracija nije prihvatila taj zahtjev.


U školi popucalih zidova đaci sjede na polomljenim stolicama starim 70 godina. I klupe su iz tog vremena. Kad zahladi, teško je disati: vazduh je zasićen vlagom i dimom. Jer, učionice prokišnjavanju i griju se starinskim pećima na drva i ugalj.

U prethodnoj, četvrtoj po redu godini poslovanja od kada su Eko toplane, u skladu sa odlukom Skupštine grada Banjaluka, počele sa proizvodnjom i isporukom toplotne energije, kao i u ranije tri godine ostvaren je pozitivan finansijski rezultat, a ostvarena neto dobit u 2021. godini iznosi 460.717 KM, poručili su iz ovog preduzeća.

Kabinet predsjednika Republike Srpske i Vlada Republike Srpske finasiraće neophodne radove u banjalučkoj Gimnaziji, poručio je premijer RS Radovan Višković koji je sa predsjednicom Srpske Željkom Cvijanović stigao u ovu najstariju školu u Srpskoj.

Ukoliko želimo da gimnazijalci iduću školsku godinu počnu u obnovljenim, toplim i bezbjednim učionicama, tender za radove bi uprava škole morala raspisati već sutra.

Tresla se gora, rodilo se ništa. U tu rečenicu stane sve ono što je uslijedilo nakon što je otkriveno u kakvim katastrofalnim uslovima u banjalučkoj Gimnaziji profesori rade, a đaci uče.

Na teritoriji Republike Srpske ima svega pet dimnjačara, koji ne oskudijevaju u poslu i od njega mogu lijepo da žive, rekao je dimnjačar iz Stanara Radimir Stevanović.

Značajno povećane cijene goriva, električne energije, šumskog drvnog sortimenta u proteklih pola godine suočile su Eko toplane Banjaluka sa najvećim izazovima od osnivanja.

Banjaluka je prošle sedmice bila svjedok predstave pod nazivom „Kriza u javnom prevozu“, u kojoj su akteri pokušavali da nadmaše jedni druge. Cilj nije bio da se riješe problemi, koji su realni, već da se pokaže ko je jači, ko je šef u Banjaluci.

Za popravke instalacija u Gimnaziji, prema predračunu, potrebno je oko 300.000 KM. Uz to, ranije je planirana i zamjena dotrajale stolarije, što će znatno povećati troškove.

Nebojša Radmanović, Dragan Čavić, Mladen Ivanić, Draško Stanovuković, Srebrenka Golić, Ranko Škrbić... samo su neki od uspješnih Banjalučana koji su maturirali u Gimnaziji, školi blistave istorije, kojoj je nedavno zaprijetilo zatvaranje zbog dotrajalih instalacija i katastrofalnog grijanja.

Za stanje u kome se nalazi Gimnazija u Banjaluci krivci su svi - i vlast i opozicija. Nema nevinih. Sadašnji gradonačelnik prije dva dana je pio kafu sa ljudima iz "Čistoće", a nije svratio u najstariju školu u Srpskoj. Gradom su više od dvije decenije upravljali gradonačelnici iz SNSD, tako da i ova partija ima ogromnu odgovornost za havarije koje se dešavaju u ovom objektu.

Prozori između kojih duva vjetar, kanalizacione cijevi koje strše nad glavama učenika u svlačionicama, đaci i profesori koji sjede u jaknama u učionicama. To je stanje u banjalučkoj Gimnaziji, najstarijoj školi u Srpskoj.

Grad Banjaluka svjestan je problema sa kojima se ova suočava "Gimnazija", te će svakako biti urađeno sve što je u moći gradske administracije kako bi ovo bilo uskoro riješeno, rekla je savjetnica gradonačelnika Mirna Savić – Banjac.