
Koliko će građani PLAĆATI KARTU: Usvojen novi cjenovnik, nejasno kako će se provoditi
Skupština grada Banjaluka je usvojila novi cjenovnik karata u javnom prevozu, ali trenutno nije poznato na koji način će se on provoditi.

Skupština grada Banjaluka je usvojila novi cjenovnik karata u javnom prevozu, ali trenutno nije poznato na koji način će se on provoditi.

Građani neće plaćati skuplje karte u javnom prevozu, rekao je Mladen Ilić, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.

Na pitanje kada će se nastaviti asfaltiranje puta kroz Priječane i kada će se sanirati postojeća oštećenja na ovoj glavnoj saobraćajnici, od nadležnih već danima nismo dobili odgovor.

Grad može naći potebna sredstva da se ispune amandmani koje je Skupština grada usvojila uz novi cjenovnik karata u javnom prevozu , samo je potrebno da se odrede prioriteti, rekao je odbornik SNSD Srđan Amidžić komentarišući današnji ishod vanredne sjednice Skupštine grada.

Već iduće godine Banjaluka bi mogla dobiti novu instituciju kulture, za čiji rad će Grad za početak izdvajati oko pola miliona KM godišnje. U pitanju je javna ustanova koja treba da se organizuje oko tvrđave Kastel, a u čijem sastavu su planirane još dvije podružnice.

Vanredna sjednica Skupštine grada Banjaluka na kojoj bi se trebao razmatrati novi cjenovnik karata u javnom prevozu održaće se 17. maja sa početkom u 10 časova.

Pumpadžije nam ispumpavaju novčanike, državni budžeti su sve puniji od akciza, političari zadovoljno trljaju ruke, a jedini namagarčeni u cijeloj priči su građani.

Održavanje javnog prevoza u Banjaluci je dovedeno u pitanje, prevoznici posluju sa gubicima, a umjesto da pronađe rješenje, vlast u Banjaluci se svađa. Dok traju te svađe smanjuje se broj polazaka autobusa na svim linijama, pa građani više ne znaju da li će u budućnosti imati gradski prevoz, niti koliko će plaćati karte.

Banjalučki prevoznici su uputili inicijativu za hitno održavanje vanredne sjednice na kojoj bi jedina tačka dnevnog reda bio cjenovnik voznih karata.

Prevoznici koji vrše javni gradski i prigradski prevoz putnika na području Banjaluke danas su u znak protesta obustavili rad i parkirali autobuse ispred Gradske uprave.

Svakodnevna poskupljena hrane, cijene goriva zbog kojih se vozači hvataju za glavu, skuplje karte za prevoz, dovoljni su razlozi da Banjalučani ozbiljno razmišljaju gdje sve mogu da uštede. Mnoge, s razlogom, plaši da će u dogledno vrijeme skočiti i cijene komunalija. A već sada ih računi, kažu, “zaklaše”.

Svi prevoznici koji obavljaju javni gradski i prigradski prevoz putnika sutra će obustaviti rad na sat vremena u znak protesta zbog odluke Skupštine grada Banjaluka, poručili su prevoznici javnog gradskog i prigradskog prevoza putnika na području Banjaluke.

Karte u javnom prevozu u Banjaluci poskupjeće najviše do 15 odsto, a prodaja mjesečnih karata počeće vjerovatno 29. aprila, rekao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.

Da odluka o neradnoj nedjelji ide u proceduru banjalučke Skupštine Grada, te da samim tim postaje realnost, svakako je jedna od najvažnijih vijesti koja je obilježila sedmicu iza nas.

Prevoznici nisu dobili odobrenje za povećanje cijene karata, ali jesu obećanje aktuelne administracije da će se iz gradske kase djelimično nadoknaditi njihovi gubici. Ti izdaci iz budžeta grada Banjaluka bi, prema preliminarnim procjenama, mjesečno mogli iznositi i po nekoliko stotina hiljada maraka.

Javna ustanova Centar "Sunce" Prijedor organizovala je večeras donatorsku priredbu čiji je cilj bio početak akcije prikupljanja sredstava za nabavku specijalizovanog vozila koje će djeci, polaznicima ovog centra omogućiti bezbjedan prevoz do škole.

Proteklu nedjelju obilježio je dogovor Grada Banjaluke i prevoznika da cijene javnog prevoza, uprkos svjetskoj krizi, ostanu nepromijenjene, te da za pojedine kategorije stanovništva javni prevoz ostane besplatan ili povoljniji.

Gradske ustanove koje brinu o najosjetljivijim kategorijama stanovnika grada na Vrbasu suočavaju se s blokadom. Mjesecima rade bez upravnih odbora, važne karike bez koje direktori ne mogu donositi ključne odluke.

Poštovana direktorice, za vrijeme mandata ovog studenta gradonačelnika u Dom zdravlja je uloženo više novca nego za vrijeme gradonačelnik inženjera.

U narednom periodu neće doći do poskupljenja pojedinačnih i mjesečnih karata za javni prevoz, a u skladu sa ranijim dogovorom, prevoz ostaje besplatan i povoljniji za određene kategorije, odnosno penzionere, srednjoškolce i studente iz višečlanih porodica.