Magazin

Prevencija raka kože: Poboljšajte ishranu uz 8 preporuka doktorke Stanišić

Postoji nekoliko tipova raka kože - planocelularni, bazocelularni karcinom i maligni melanom, a zajednički su im faktori rizika, na prvom mjestu izloženost ultraljubičastom zračenju.

riba
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Osim toga, osobe koje imaju karakteristike osetljivosti na ultraljubičasto zračenje, kao što su svijetla koža, pjegice, svijetle oči i kosa, i nemogućnost tamnjenja, imaju povećan rizik od kožnog kancera.

Osim toga, muškarci su otprilike dva puta više izloženi riziku da razviju bazocelularni karcinom i tri puta više izloženi riziku da razviju planocelularni karcinom u poređenju sa ženama, što može biti i u vezi sa poslovima na otvorenom kojim se muškarci češće bave.

Dalje, genetski faktori takođe igraju ulogu u naslijeđenom riziku, pa oko 8% do 10% pacijenata sa malignim melanomom ima bliskog srodnika sa istom bolešću, mada je činjenica i da članovi porodice možda provode zajedno više vremena na suncu, dijele sličan tip kože ili i jedno i drugo.

Na neke faktore rizika ne možemo imati uticaj, ali na ishranu svakako možemo i u nastavku teksta možete vidjeti šta kažu studije na tu temu.

Prvo, oralni kontraceptivi imaju izvjestan doprinos nastanku raka kože. Moja je preporuka da pokušate da riješite problem policističnih jajnika promjenom načina ishrane i fizičkom aktivnošću prije upotrebe oralnih kontraceptiva.

Kad su u pitanju suplementi, neke treba zaobići, kao na primjer, suplement selena. Pokazalo se da suplementacija selenom nema uticaja na prevenciju bazocelularnog karcinoma, ali da značajno povećava rizik od planocelularnog karcinoma. Osim toga, visoke doze vitamina C su se pokazale kao štetne, a jedna pregledna studija koja je obuhvatila 10 kontrolisanih istraživanja je pokazala da suplementi antioksidantnih materija i vitamina nisu efikasni u prevenciji raka kože, već da unos antioksidantnih materija isključivo kroz hranu djeluje preventivno u ovom smislu.

Znam da djeluje neobično zaključak da izolovane materije u kapsulama, pa i u velikim dozama, nemaju isto dejstvo, ali to se za sada objašnjava mogućim sinergijskim efektom ili komplementarnim dejstvom. Na primjer, suplementi beta-karotena su rezultirali intenzivnijim razvojem maligniteta pod dejstvom UV zračenja u studiji na životinjama vjerovatno jer, kako tvrde istraživači, drugi karotenoidi, njihovi izomeri ili neki još neidentifikovani fitohemijski sastojci mogu spriječiti stvaranje velike količine beta karoten radikala. Na primjer, kombinacija crnog grožđa i malina obezbjeđuje sinergiju resveratrola i elagične kiseline, a ova kombinacija efikasno neutrališe slobodne radikale do te mjere da je pokazano da može da zaštiti DNK od vodonik peroksida.

Nakon brojnih studija koje sam pregledala, nakon isključivanja kontradiktornih nalaza, mogla bih da zaključim da je za prevenciju raka kože preporučljivo sljedeće:

1. Za doručak odaberite jaja, ali ne sa masnim sirom već sa drugim opcijama,

2. Unos nemasnog crvenog mesa sa začinima kao što su kurkuma zbog kurkumina, bijeli luk zbog alicina i ljuta paprika zbog kapsaicina,

3. Izbjegavajte više od dva puta nedjeljno masnu ribu zbog skorijih studija koje su pokazale da jedinjenja žive mogu uticati na veću učestalost raka kože,

4. Od priloga najbolja je šargarepa i zeleno lisnato povrće,

5. Za salatu izaberite paradajz zbog likopena, prelijte ga maslinovim uljem. Nemojte uzimati kupus u ovom slučaju,

6. Kafu popijte sa sojinim mlijekom zbog genisteina, izbjegavajte punomasno mlijeko za kafu,

7. Od voća birajte bobice i crno grožđe zbog resveratrola, orahe, jagode, nar i maline zbog elaginske kiseline, kruške, šljive i jabuke zbog ursolične kiseline, kajsije zbog beta karotena,

8. Zimi uživajte u pečenoj bundevi uz crno vino sa dodatkom karanfilića zbog eugenola, ali nemojte uzimati bijelo vino i likere.

Autorka teksta je redovni profesor Singidunuma, doktor nauka za Fizičku hemiju životne sredine, doktor stomatologije

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu