Društvo

PRIBE OBJAVIO IZVJEŠTAJ "Pravosuđe u BiH se ne bori protiv ozbiljnog kriminala i korupcije"

Povodom 4. sastanka Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju održanog u Briselu danas je Rajnhard Pribe predstavio Evropskoj komisiji, državama članicama EU i vlastima Bosne i Hercegovine glavne nalaze Izvještaja nezavisnih viših eksperata o pitanjima vladavine prave u BiH.

PRIBE OBJAVIO IZVJEŠTAJ "Pravosuđe u BiH se ne bori protiv ozbiljnog kriminala i korupcije"
FOTO: SASA STANKOVIC/EPA

Izvještaj eksperata je rezultat “Inicijative EU za pojačano praćenje vladavine prava u BiH”, koja se u toku 2019. godine bavila temeljnim uzrocima nedostataka u vladavini prava u Bosni i Hercegovini, a u okviru Mišljenja Komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u EU.

U izvještaju koji je objavljen na ovom linku, problematizovano je funkcionisanje vladavine prava.

Problemi sistemske vladavine prava se ne pojavljuju samo unutar pravosuđa, oni utiču i na sva druga područja. Da bi društvo bilo uspješno u suzbijanju korupcije, potrebna je kultura integriteta. Kao važna komponenta vladavine zakona sistema, postojeća nadzorna i preventivna tijela moraju obavljati svoje dužnosti sa odlučnosti i odgovornost. Štaviše, civilno društvo i mediji igraju važnu ulogu u jačanju vladavine zakona, što je na impresivan način pokazano u javnosti – navodi se u zaključcima sročenim u izvještaju.

Pribe u ovom izvještaju kao ekspert EU navodi da je potrebno uspostaviti povjerenje u pravosuđe.

– Potrebna su znatna poboljšanja u oblastima civilnog i krivičnog pravosuđa. Potrebni su konkrenti rezultate. Postupci u oblasti građanskih parnica su previše naporni, složeni i formalno im treba previše vremena. Pravosuđe u BiH se ne bori protiv ozbiljnog kriminala i korupcije – konstatira se u izvještaju.

Nadalje, on navodi da se VSTS na široko doživljava kao neprihvatljiva snaga u pravosuđu koja služi uticajnim osobama “raznim interesima i političkim pokroviteljima”

Evropska unija je saopštila da pozdravlja ovaj ekspertski Izvještaj.

– Nalazi eksperata ukazuju na niz duboko zabrinjavajućih nedostataka u vladavini prava u Bosni i Hercegovini. Evropska unija poziva sve političke lidere u BiH, nadležne vlasti, pravosudne institucije i sve nosioce pravosudnih funkcija da se odmah počnu baviti nalazima Izvještaja i odgovarajućim ključnim prioritetima koji su identifikovani u Mišljenju Komisije. Zahtjevi građana za pravdom, koji su naglašeni u Izvještaju, se moraju saslušati i ozbiljno razmotriti. U pitanju je kredibilitet pravosuđa kao i političkih vlasti. EU ih poziva da ispune očekivanja građana koji žele i zaslužuju nezavisan, pošten i efikasan pravosudni sistem. Razgovor o nalazima ovog Izvještaja se treba nastaviti. Članovi pravosudne zajednice, političkih vlasti i građani bi se trebali uključiti u reformu pravosuđa i pratiti aktivnosti koje će uslijediti nakon objavljivanja Izvještaja putem ‘Platforme Pravo na Pravdu’, koja je pokrenuta tokom javne debate ‘Pravo na Pravdu’ održane 20. novembra 2019. Godine – saopšteno je iz EU.

Dalje se ističe da je EU spremna da osigura neophodne dalje korake povodom nalaza iz Izvještaja, uključujući osiguravanje jačeg nadzora provjere integriteta.

(Klix)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije