Sudbine

Prijedlog je da Džej bude sahranjen u Aleji zaslužnih građana, a ne u ALEJI VELIKANA, evo u čemu je razlika

Kada premine neko poznat, ko je na bilo koji način osavio trag među građanima Srbije, uvijek se postavlja isto pitanje - "Zašto ne bude sahranjen u Aleji velikana?".

Džej Ramadanovski
FOTO: RAJKO RISTIĆ/RINGIER

Tako je bilo i sada, kada je je preminuo Džej Ramadanovski, odmah potom je uslijedila i rasprava oko toga da li poznati pjevač treba tu da počiva ili ne, a onda i do zaključka da veliki broj građana i dalje ne pravi razliku između ove i Aleje zaslužnih građana.

Zamjenik gradonačelnika Goran Vesić izjavio je da je Skupština grada Beograda dobila prijedlog romskih udruženja da Džej Ramadanovski bude sahranjen u Aleji zaslužnih građana, i dodao da Džej zaslužuje da počiva među zaslužnim građanima Beograda, piše Blic.

FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RAS SRBIJA

– Ova čast se zaslužuje uspješnom profesionalnom karijerom, naučnim radom, ali i umjetničkim djelom. Džej je za života postao neko čije su pjesme slušali i oni koji nisu voljeli muziku koju je on pjevao. Bio je dobri duh Beograda, nije bio savršen kao što nije niko od nas, ali je bio šmeker. Jednostavno, Džej. Koliko je bio veliki najbolje pokazuje osjećaj koji smo svi imali kada smo saznali da je umro. I mi koji smo ga lično poznavali, i oni koji su ga znali samo kroz pjesme. Osjetili smo kao da smo izgubili člana porodice – rekao je Goran Vesić gostujući u jutarnjem programu TV Hepi, saopštava Sekretarijat za informisanje.

Naime, osnovna razlika između Aleje velikana i Aleje zaslužnih građana je u tome što se u Aleji velikana nalaze porodične grobnice i da je sahranjivanje moguće samo u njima. Ne postoje mogućnosti povećanja grobnih mjesta.

Aleja zaslužnih građana

Sa druge strane, Aleja zaslužnih građana izgrađena je kao cjelina za sahranjivanje istaknutih ličnosti, kao što su nosioci odlikovanja Republike Srbije, članovi SANU, počasni stanovnici Beograda, kao i druge ličnosti koje su dale određeni doprinos iz svoje oblasti, ukoliko gradonačelnik dluči da im dodijeli mjesto.

– Aleja zaslužnih građana, izgrađena 1965. godine, predstavlja parkovski uređenu površnu okruženu niskim betonskim konhama, unutar koje su formirane zajedničke grobnice i pojedinačne grobnice, dok se u prostoru ispred grobnica nalaze kružni rozarijumi na zemlji, kao i kolmbarijumi u zidovima konhi (za smešataj urni sa kremiranim posmrtnim ostacima) – rekli su ranije za Blic u ovom preduzeću.

Pročitajte još

Sahranjivanje u ovoj Aleji regulisano je gradskom Odlukom o uređenju i održavanju groblja i sahranjivanju, a neke od njenih grobnica su samostalne, dok su druge ipak namenjene za više posmtrnih ostataka.

Jedini koji ne dijele grobno mjesto ni sa kim su osmoro ljudi, a među njima su Zoran Đinđić, Slobodan Rakitić, Nenad Bogdanović, Milorad Pavić, Mića Orlović.

Kada je Slobodan Milošević preminuo odbijen je predlog da se on sahrani u Aleji zaslužnih građana, jer tadašnji gradonačelnik Beograda Nenad Bogdanović nije dao dozvolu i saglasnost.

S druge strane, mnogi su odbili da njihovi najmiliju budu sahranjeni u Aleji zaslužnih građana. Razlozi su se uglavnom svodili na to da nisu željeli da njihovi najbliži dijele grob sa više nepoznatih pokojnika.

Neke grobnice u Aleji načinjene su za po dvoje, pa tako legendarna glumica Ružica Sokić dijeli grobnicu sa vajarkom Olgom Jevrić, slikarka Olja Ivanjicki sa teniskim trenerom Jelenom Genčić, a zajedno su sahranjeni i glumci Miloš Žutić i Ljuba Tadić.

Ipak, postoje i one grobnice koje imaju mnogo više ljudi, pa glumac Mija Aleksić deli grobno mjesto sa još četvoro manje poznatih ljudi, a glumica Radmila Savićević sahranjena je sa suprugom Božom Savićevićem i troje nepoznatih. Bata Paskaljević sa četvoro nepoznatih.

Nikola Simić sahranjen je sa fotografom Ivom Eterovićem i još dvoje ljudi, dok su Olivera Marković i Petar Kralj zajedno sa još nekoliko njih. Pjevač Cune Gojković sahranjen je zajedno sa Batom Živojinovićem, dok su pored njih Milorad Mandić Manda i Dragan Nikolić za sada “samci”.

U Aleji velikana, između ostalih, sahranjeni su:

General, ministar Vojske i Mornarice, autor čina “Vojvoda” Miloš Vasić, književnik i narodni tribun Petar Kočić, filozof i dobrotvor Milan Kujundžić-Aberdar, naučinik Jovan Cvijić, dobrotvor Ilija Milosavljević-Kolarac, dobrotvor i sin kneza Mihaila Obrenovića Velimir Mihailo Teodorović, književnik Jovan Popović, arhitekta i autor paviljona “Cvijta Zuzorić” Branislav Kojić, kompozitor Kornelije Stanković, političar Milan Pribićević, heorina iz Prvog svetskog rata Milunka Savić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu