Društvo

Prijeti li NESTAŠICA ROBA: Prevoznici iz BiH tvrde da su dotjerani na ivicu opstanka

Dotjerani na ivicu opstanka zbog previsokih cijena goriva, prevoznici u BiH parkirali su svoje kamione i prestali da dopremaju robu u markete i druge trgovine, a tako će biti sve dok vlasti ne pokaže bar minimum zainteresovanosti za njihove probleme.

kamioni zaustavljeni na putu zbog protesta
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Kako kažu u Udruženju prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS, protest je krenuo juče, a šoferi neće “paliti” kamione najmanje deset dana, osim ako, u međuvremenu, njihov zahtjev ne bude uzet u razmatranje.

– Tražimo ukidanje akciza na gorivo koje nisu samo naš, nego problem svih građana u RS i BiH. A koliko ćemo protestovati ne zavisi od nas, nego od institucija BiH. Ako nas pozovu na razgovor, s ciljem rješavanja našeg problema, krenućemo s radom. U suprotnom, protest ćemo nastaviti i nakon deset dana – ističe za Srpskainfo predsjednik ovog udruženja Nikola Grbić. 

Subvencije

Prema njegovim riječima, učešće goriva u njihovom poslovanju popelo se na 75-80 odsto, što je, upozoravaju, neizdrživo.

Nikola Grbić
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

– Teško smo na kraj izlazili kad je bilo 30 odsto, a kamoli sad. Od kad je gorivo krenulo da poskupljuje, ako mjesec završimo na nuli, dobro smo prošli, jer većina posluje u gubicima. Ne vidimo razlog zašto se ne ukinu akcize, zašto se ne limitira cijena goriva, zašto, kao u zemljama okruženja, na 1.000 potrošenih litara prevoznicima ne bude vraćen određeni iznos. Zašto i nas neko ne subvencioniše?! A za podršku ima prostora. Pa, za svakih 100 KM goriva nasutog na pumpama država uzme 48 KM. Pitamo se, mora li baš toliko – ističe Grbić.

Naglašava da je u BiH, zbog izuzetno teških uslova poslovanja, sve masovniji odlazak prevoznika, odnosno sve više preregistracija firmi u inostranstvu.

– U protekle tri godine iz BiH je otišlo više od 5.500 profesionalnih vozača, a preko 1.300 prevozničkih firmi preregistrovalo se u zemlje EU, najviše u Sloveniju. Taj trend ne prestaje, jer su zarade mizerne, a cijene goriva samo divljaju. Trenutno, naše udruženje broji 400-500 članova, što je duplo manje nego u martu, kada je počela rusko-ukrajinska kriza i kada su krenula poskupljenja goriva i ostalih roba. Poslali smo ko zna koliko dopisa nadležnima, a oni ne da nam nisu pomogli, nego nisu našli za shodno ni da nas prime i saslušaju – objašnjava Grbić.

Pročitajte još

Dodaje da prevoznici nemaju drugog izbora, nego da obustave posao.

– Nadamo se da će ova mjera biti efikasnija od protestne vožnje. Prije dva mjeseca imali smo jednu takvu vožnju, pa smo u Banjaluci izvezli 300 kamiona. Međutim, niko se nije ni osvrnuo na naš protest, a mi smo badava potrošili 10.000 litara nafte. Zato smo riješili da ovaj put obustavimo vožnju. A kad u trgovinama dođe do nestašica hrane, ostalih proizvoda, repromaterijala, možda nas vlast i shvati ozbiljno i učini nešto u pogledu zauzdavanja cijena goriva u BiH – poručuje Grbić.

Prema posljednjim podacima STK, litar dizela u BiH u prosjeku košta 3,6 KM, što je za čak 73 odsto više nego u istom periodu lani, kad je koštao 2,08 KM.

Akcize

Podsjetimo, Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH je sredinom marta odbio da se po hitnom postupku razmatra Prijedlog zakona o izmenama zakona o akcizama u BiH, koji je usvojio Predstavnički dom. On predviđa smanjenje cijene goriva u maloprodaji od 0,3 do 0,45 KM po litru, a akcize se ne bi plaćale pola godine.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

U Privrednoj komori Srpske naglašavaju da su prevoznici u izuzetno teškoj situaciji, te da bi ukidanjem akciza bio riješen samo dio problema.

– Dugoročno, ova cijena goriva nikako ne pogoduje sektoru transporta, kad je u pitanju i prevoz putnika i prevoz tereta. Teško je predvidjeti kretanja na berzama, ali najave uopšte nisu optimistične kad je riječ o kretanju cijena nafte u narednom periodu – ističe za Srpskainfo sekretar Udruženja saobraćaja i veza Dragoslav Mihajlović.

Naglašava da nije iznenađujuće što su prevoznici iz RS i FBiH odlučili da ugase kamione.

– Činjenica je da će za deset dana nevoženja izgubiti dio prihoda, te narušiti ugovorene poslove i obaveze prema potrošačima, a posljedica može da bude i nestašica roba. Međutim, oni nemaju drugog izbora, a mi apelujemo na nadležne da zakažu sastanak, kako bi se bar pokušali ublažiti problemi koji prevoznike pritiskaju – poručuje Mihajlović.

Troškovi sa svih strana

U Privrednoj komori Srpske naglašavaju da, osim pitanja akciza, država na sebe mora da preuzme obavezu iznalaženja i nekih drugih modaliteta za pomoć prevoznicima.

– Pozitivan je raniji primjer Vlade Srpske, koja je prepoznala problem u sektoru prevoza putnika, pa je prevoznicima koji su izmirili obaveze prema radnicima i državi plaćala minimalnu platu. To je jedna od mogućih mjera – predlaže Mihajlović.

Dodaje da prevoznici koji se bave prevozom tereta muku muče i s dugim zadržavanjima na graničnim prelazima, što opterećuje njihovo poslovanje.

– Zato bi trebalo da bude skraćen rad inspekcija. Takođe, prevoznici nemaju posebnu traku za prelaz granica, pa moraju da čekaju. A zadržavanja kamiona dok je vani preko 35 stepeni podrazumijevaju veću potrošnju goriva, što im je dodatni trošak. Tretman na graničnim prelazima se mora značajnije poboljšati, kako bi se period zadržavanja na prelazima skratio do nekih prihvatljivijih granica – ističe Mihajlović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu