Poručio je to direktor “Čistoće” Aleksandar Bajić i dodao da je to samo jedno od pitanja o kojim će ovo preduzeće u narednom periodu razgovarati s predstavnicima Grada.
– U pojedinim reonima stvarno je potrebno da se češće odvozi smeće. Na primjer, u centru grada svaki dan se odvozi smeće, a u nekim naseljima dva tri, pa i četiri puta sedmično – kazao je Bajić i naglasio da su iskustva na terenu pokazala da za pojedine dijelove Banjaluke, kao što su gore navedena naselja, to nije dovoljno.
Rekao je da se u Kuljanima i Karanovcu smeće odvozi dva puta sedmično, te da bi se trebao naći način da se to promjeni.
– Da li će se na ovim lokacijama pojačati odvoz smeća, prije svega zavisi od Grada. Oni odlučuju o rasporedu odvoza smeća sedmično iz svakog dijela Banjaluke – naveo je on i napomenuo da će njihova odluka sigurno zavisiti od sredstava koje Grad bude imao na raspolaganju u budžetu.
Dodao je da se prethodnih godina na bolje promijenila situacija kada je u pitanju broj posuda za odlaganje smeća.

– To je bilo rak rana grada, bilo je malo kontejnera, jer godinama nisu nabavljani, ali u proteklih pet godina to se promijenilo na bolje – rekao je Bajić.
Smatra da se u dogovoru s Gradom i drugim institucijama taj posao treba nastaviti.
Napomenuo je da bi prioritet trebala biti nabavka kanti za smeće, koje će biti podijeljene domaćinstvima, kako bi Banjalučani na dan odvoza u njima iznosili otpad.
– To se prije svega odnosi na naselja gdje nema mogućnosti da se postave kontejneri. Trenutno na tim lokacijama građani vreće sa smećem ostavljaju na ulici ili zakače vrećice na ogradu – objasnio je on i dodao da bi se time poboljšala usluga odvoza smeća.
Istakao je da 2020. nije donijela promjene u navikama građana, kada je u pitanju kabasti otpad. I dalje je, kako kaže, prisutan nemar građana, koji stari nameštaj, veš mašine i slično ostavljaju pored kontejnera ili prave divlje deponije.
– Malo ko se pridržava rasporeda proljećnih i jesenjih akcija, kada je odvoz ovog otpada besplatan za građane. Isto tako, jako mali broj građana koristi mogućnost da nas pozove i plati odvoz tog otpada već im je vjerovatno lakše da ga ostave uz kontejnere. Grad onda nas kontaktira i mi taj otpad odvezemo o trošku Grada – naveo je on.
Komentarišući rad ovog preduzeća u prošloj godini Bajić je rekao da je stepen naplate i dalje jako loš i iznosi 72 odsto.
– Problem je što nemamo mehanizam da uskratimo uslugu onima koji ne izmiruju svoje obaveze. Ako neko u jednoj ulici ne plati račune za odvoz smeća, mi ne možemo ukinuti odvoz smeća cijeloj ulici. Isto tako, nemamo mogućnost da tog korisnika izdvojimo iz naših usluga. Tako smo primorani da idemo s tužbama – precizirao je Bajić.
Dodao je da je odvoz smeća najjeftinija komunalna usluga, kada se uporedi s drugim troškovima jednog domaćinstva, kao što su na primjer troškovi za struju, vodu i telefon.
– Analize su pokazale da od ukupnih troškova jednog domaćinstva na odvoz smeća ide oko 3,6 odsto novca – konstatovao je on i pozvao sve korisnike da izmire svoje obaveze, jer „samo na taj način je Čistoća u mogućnosti da pruži Banjalučanima odgovarajuću uslugu“.
A.E.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu