Zdravlje

PRIPAZITE ŠTA JEDETE Rak pluća povezan je sa ishranom, evo šta hrani ćelije tumora

Istraživanje je pokazalo da ishrana bogata mastima i šećerom podstiče nakupljanje glikogena u plućnom tkivu. To je oblik glukoze koji se skladišti u tijelu, a koji ćelije raka koriste kao izvor energije. Naučnici su ovu pojavu nazvali "džinovskom lizalicom za sladokusne ćelije raka".

Doktor pregleda pluća
FOTO: WPLG LOCAL 10/YOUTUBE/SCREENSHOT

Šećer i masti gorivo za ćelije raka

Rak pluća se tradicionalno ne posmatra kao bolest povezena sa ishranom – objašnjava Ramon Sun, profesor i direktor Centra za napredna biomolekularna istraživanja na Univerzitetu Florida. Dok je uticaj ishrane na rak pankreasa i jetre već dobro poznat, o njenoj ulozi u razvoju raka pluća rijetko se govori.

Veza između glikogena i agresivnih tumora

Istraživači su analizirali uzorke tkiva pacijenata oboljelih od raka pluća i otkrili da adenokarcinomi – vrsta raka koja počinje u sekretornim ćelijama pluća i čini čak 40 odsto svih dijagnoza karcinoma pluća, sadrže znatno više nivoe glikogena u poređenju sa zdravim plućnim tkivom i drugim vrstama raka pluća.

Povišeni nivoi glikogena povezani su s agresivnijim oblicima raka i nižom stopom preživljavanja pacijenata.

Kako bi se dodatno potvrdili rezultati, istraživači su sproveli eksperimente na genetski modifikovanim miševima sa izmijenjenim metabolizmom glikogena.

Kod miševa kojima je uklonjen enzim laforin, ključan za regulaciju glikogena, zabilježeno je povećano nakupljanje ove supstance. Kada su hranjeni kukuruznim sirupom bogatim fruktozom i kukuruznim uljem, razvili su veći broj tumora visokog stepena malignosti.

Nasuprot tome, istraživači su otkrili da je rast tumora značajno smanjen kada su uklonili gen za glikogen sintazu, koji je odgovoran za proizvodnju glikogena. Ovo je snažan dokaz da je akumulacija glikogena ključna za razvoj adenokarcinoma pluća.

Pročitajte još

Zapadna ishrana faktor je rizika

Zapadna ishrana, koju karakterišu velike količine prerađene hrane, rafinisanih žitarica, crvenog mesa, slatkih pića i nezdravih masti, a malo voća, povrća i vlakana, može da stvori uslove koji čine plućno tkivo podložnijim agresivnom rastu raka. U dugoročnoj borbi protiv raka trebalo bi primijeniti strategiju sličnu kampanjama protiv pušenja, povećati svijest javnosti i sprovesti ciljne akcije koje podstiču zdravije prehrambene navike kao ključni dio prevencije bolesti – ističe Ramon Sun.

Zdrav način života kao prevencija

Osim novih terapija koje već ciljaju na regulaciju glikogena, stručnjaci savjetuju i preventivne mjere.

Uravnotežena ishrana bogata nutrijentima, posebeno antioksidansima, redovna fizička aktivnost i smanjenje unosa alkohola su osnovne strategije za dugoročno zdravlje – dodaje Metju Džentri, profesor biohemije i molekularne biologije na Univerzitetu Florida, piše Kurir.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu