Društvo

Problemi višečlanih porodica na području Lopara: Muče ih dotrajale kuće i nezaposlenost, ali im LJUBAVI I SLOGE NE MANJKA

Na području opštine Lopare registrovana je 61 porodica sa četvoro i više djece koje se suočavaju sa brojnim problemima.

Problemi višečlanih porodica na području Lopara: Muče ih dotrajale kuće i nezaposlenost, ali im LJUBAVI I SLOGE NE MANJKA
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Dragan i Tatjana Gavrić sa kćerkama Draganom, Jelenom, Danijelom i sinovima Nenadom i Mikicom žive u sobici od 30 kvadrata u staroj, neuslovnoj kući u Pukišu kod Lopara. Dječji dodatak od 140 maraka jedini je redovni izvor prihoda sedmočlanoj porodici. Preko ljeta rade za nadnicu, ali zimi je, kažu, mnogo teško.

Kuća je puna vlage. Stolarija dotrajala, a izlolacije nema. Najpotrebnije nam je ipak da uvedemo vodu i napravimo kupatilo za djecu. A nismo u mogućnosti da to uradimo. Petoro je djece, treba mlijeko, pelene. Dvije curice idu u školu i moramo im obezbjediti knjige, odjeću, obuću, užinu – priča otac Dragan.

Dodaje da njegovoj porodici pomažu rodbina, komšije i prijatelji ali da je sve to jedva dovoljno za preživljavanje.

– Malo povrća sadimo oko kuće, ali zemlje da obrađujemo nemamo. Mnogo bi nam značilo kad bi nam neko poklonio ili kupio kravu – kaže Dragan.

Međutim, majka Tatjana ističe za Srpskainfo da nije lako biti majka petoro djece, ali da je njoj najvažnije da su ona zdrava.

– Mnogo posla u kući i domaćinstvu, ali sve se stiže. Rano ustajem, kasno liježem. Dok napravim šta da pojedu, operem, počistim, prođe dan. Ali borimo se – kaže Tatjana.

Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija

Djeca Gavrića imaju skromne želje i to da žive u uslovima koje ima većina njihovih vršnjaka. Dvanaestogodišnja Dragana želi svoju sobu, kompjuter i  televizor.

– Da mogu na miru da učim i da imam sobu gdje bi mi dolazili drugari – kaže djevojčica.

U Udruženju roditelja sa četvoro i više djece „Podmladak“ navode da većina višečlanih porodica ima skromna, socijalna primanja. Dodaju da su nezaposlenost, ali i ruševne i neuslovne kuće, najveći problem ove populacije.

Predsjednik ovog udruženja Mile Perić kaže da porodice lošijeg materijalnog stanja iz ove kategorije svakodnevno traže pomoć.

– Prije svega u građevinskom materijalu, ali i u stočnom fondu, plastenicima, sadnicama voća. Naš cilj je da ublažimo njihov položaj ali im i omogućimo da privređuju i žive od svog rada – ističe Perić.

Opština Lopare usvojila je prošle godine mjere populacione politike. Porodice sa troje i više djece dobijaju godišnje po djetetu 100 KM, dok oni u kojima su oba roditelja zaposlena za novorođeno dijete dobijaju 200 KM, porodice sa jednim zaposlenim roditeljem 500, a nezaposleni i samohrani roditelji 1.000 KM.

Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija

I za pokušaj vještačke oplodnje iz gradskog budžeta izdvaja se 100 KM. Neko od ovih prava u prošloj godini ostvarilo je 167 porodica. Načelnik opštine Lopare Rado Savić kaže da se mjere populacione politike provode kako bi se pomoglo mladim ljudima da ostanu na ovim prostorima.

– Želimo da  se rađaju djeca, da mladi ne odlaze u susjedne sredine u potrazi za boljim životom. Već imamo opustjela sela sa staračkim domaćinstvima i želimo da zaustavimo negativan trend većeg mortaliteta u odnosu na natalitet – ističe Savić.

Dvostruko više za natalitet

U prošloj godini opština je za podršku natalitetu i višečlanim porodicama izdvojila  70.000 KM. Novac za ove namjene u ovoj godini biće udvostručen.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu