Banjaluka

Procedure PARALIŠU RAD gradskih ustanova: Svađe oko upravnih odbora stopiraju plaćanje računa i dodjelu socijalne pomoći

Gradske ustanove koje brinu o najosjetljivijim kategorijama stanovnika grada na Vrbasu suočavaju se s blokadom. Mjesecima rade bez upravnih odbora, važne karike bez koje direktori ne mogu donositi ključne odluke.

Procedure PARALIŠU RAD gradskih ustanova: Svađe oko upravnih odbora stopiraju plaćanje računa i dodjelu socijalne pomoći
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Razlog je svađa onih koji upravljaju Banjalukom, a ceh će vjerovatno platiti oni koji zavise od njih najmlađi, socijalno ugroženi i bolesni.

U Banjaluci se već sedmicama priča kako Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, Centar za socijalni rad, Dom zdravlja, Kulturni centar Banski dvor i Gradska razvojna agencija (CIDEA) već mjesecima imaju probleme u radu zato što su istekli mandati njihovih upravnih odbora, a novi nisu imenovani. Od tih pet ustanova, tri vode brigu o najosjetljivijim kategorijama Banjalučana i kao takve bi trebale biti prioriteti vlasti u gradu. Posljednji događaji pokazuju da to nije slučaj.

Zašto je došlo do zastoja u imenovanjima novih upravnih odbora ovih ustanova? Kao i većina stvari u gradu na Vrbasu, tako je i ovo pitanje postalo predmet sukoba na relaciji većina u Skupštini grada i gradonačelnika Draška Stanivukovića.

FOTO: VESNA POPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: VESNA POPOVIĆ/RAS SRBIJA

Problemi

Kakve su posljedice još jednog političkog natezanja te  kakvu ulogu imaju upravni odbori, pitali smo ljude koji rukovode ovim važnim gradskim ustanovama.

Objašnjavaju da ove ustanove imaju dva organa upravljanja, direktora i upravni odbor, te da ovu drugu instancu nemaju već tri mjeseca.

Napominju da izbor upravnih odbora nije u njihovim rukama već da je propisano da je osnivač, u ovom slučaju Grad Banjaluka, dužan blagovremeno imenovati članove UO kako bi njihove ustanove mogle nesmetano funkcionisati.

Upravo to nesmetano funkcionisanje je, kako su naveli, ugroženo jer ne mogu izvršavati svoje obaveze, što će u konačnici negativno uticati na njihove korisnike – djecu u vrtićima, socijalne kategorije, te one kojima je potrebna pomoć ljekara.

Direktor Centra za predškolsko vaspitanje u i obrazovanje  Jelena Kurtinović je potvrdila da je situacija kritična.

Pročitajte još

– Sve akte koje je trebao odobriti UO šaljemo kao radne verzije osnivaču neovjerene, jer nemamo od koga zatražiti potrebne saglasnosti, nemamo UO – kazala je ona i objasnila da UO ima značajnu ulogu u radu Centra, pogotovo kada je u pitanju finansijski aspekt rada gradskih vrtića. 

Blokada 

Šta to u praksi znači?

– Naša zakonska obaveza je bila da 60 dana od usvajanja budžeta Grada Banjaluka predložimo plan javnih nabavki UO na saglasnost. To nismo uradili.  Pošto nemamo UO, nemamo usvojen plan javnih nabavki, a u zakonu nigdje ne stoji da je direktor sam u mogućnosti da usvoji plan javnih nabavki i da to neko umjesto upravnog odbora može da učini – kazala je ona.

Dodala je da bez plana javnih nabavki Centar ne može produžiti ugovore s dobavljačima, kada isteknu, a ti ugovori se potpisuju na godišnjem nivou.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– To apsolutno parališe kompletnu ustanovu i pogađa sve sektore – od nabavki sredstava za higijenu pa do svih drugih obaveza. Mi smo u trezorskom poslovanju i sve funkcioniše na bazi ugovora koji se sklapaju na osnovu Zakona o javnim nabavkama. Ukoliko nam se, na primjer, pokvari kombi za prevoz hrane u druge vrtiće, za nekih desetak objekata neće moći biti isporučena hrana, jer ne možemo odvesti kombi na popravku zato što nemamo važeći ugovor. Ukoliko se situacija u skorije vrijeme ne promijeni, izvjesno je da će doći do blokade ustanove čije vrtiće pohađa 2.600 mališana – kazala je ona.

Socijalno ugroženi

Slične informacije stižu i iz Centra za socijalni rad, iz kojeg  takođe poručuju da su suočeni s brojnim problemima.

– Neimenovanjem članova UO rad Centra je blokiran i doveden je u pitanje, jer nemamo jednog od dva organa upravljanja – rekli su u ovoj ustanovi i istakli da se time dovodi u pitanje ostvarivanje prava više od 30.000 korisnika jednokratne pomoći, novčane pomoći, lične invalidnine, tuđe njege i pomoći i ostalih prava iz socijalne zaštite za bolesna i siromašna odrasla lica i decu, jer ti korisnici ne mogu dobiti rješenja koja su im potrebna da ostvare svoja prava po zakonu.

Naveli su da bez UO nisu mogli usvojiti izvještaj o radu za prošlu godinu niti da pripreme plan rada za ovu, te da nije usvojen ni finansijski izvještaj, koji je trebao biti usvojen do kraja februara.

– Imali smo inspekcijski nadzor Agencije za zaštitu ličnih podataka u kojem nam je naloženo donošenje Pravilnika o sprovođenju Zakona o zaštiti ličnih podataka i donošenje Plana sigurnosti ličnih podataka. Mi te akte ne možemo da usvojimo, jer nemamo imenovan UO, te smo u opasnosti da nam budu izrečene prekršajne sankcije i novčane kazne zbog nepoštovanja i kršenja Zakona o zaštiti ličnih podataka – rekli su u Centru.

Svađe 

U Domu zdravlja su rekli da rad ove ustanove ne može stati bez obzira na situaciju.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Izuzetno je važno naglasiti da ćemo moji saradnici i ja kao i radnici Doma zdravlja nastojati svim silama da omogućimo našim sugrađanima nesmetano pružanje zdravstvenih usluga do konstituisanja Upravnog odbora – kazala je direktor Doma zdravlja, Nevena Todorović.

Imenovanje upravnih odbora za ove ustanove nekoliko puta kandidovno je na sjednicama Skupštine grada, ali su te tačke povlačene sa dnevnog reda na zahtjev predlagača, gradonačelnika Draška Stanivukovića. Čak je bilo pokušaja da se organizuje vanredna sjednica kako bi se ovo pitanje riješilo, ali od toga nije bilo ništa zato što gradonačelnik nije pristao da ovo pitanje uputi u skupštinsku proceduru.

Gradonačelnik je rekao da se na taj korak odlučio zato što su „predloženi kandidati po političkoj liniji“, koji uz to nemaju ni odgovarajuće kvalifikacije da bi bili članovi upravnih odbora. Ponovio je više puta da on ovim potezom „ne sabotira rad ovih ustanova“  i da ne stoje tvrdnje da on imenovanje  novih upravnih odbora koristi za „političke ucjene protiv većine u Skupštini grada“. S druge strane, većina koju predvodi SNSD tvrdi da je upravo to slučaj i da ne postoji razlog zašto se odugovlači sa tom procedurom. Kažu da je situacija jasna – putem konkursa su predloženi novi članovi upravnih odbora te da gradonačelnik to samo treba potpisati i poslati Skupštini grada na izjašnjavanje.

Na udaru i kultura

Bez upravnog odbora mora raditi i jedina gradska ustanove kulture.

– Nismo mogli da usvojimo osnovna dokumenta, kao što je izvještaj o radu i finansijskom poslovanju, i što je nama posebno bitno, a to je program rada za ovu godinu koji treba da obuhvati obilježavanje 90 godina postojanja Banskog dvora – rekao je direktor ove ustanove Mladen Matović.

On je uputio apel svim učesnicima političkog života grada Banjaluka da što prije riješe ovo pitanje.

– Ja sam se, kao umjetnik, najmanje bavio politikom, ali živimo u vremenu u kojem se politika bavi nama, čak i kada se mi ne bavimo njom – zaključio je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu